Aktuality

Nová Kia Optima do Európy nepríde! Na vine sú samotní zákazníci.

Nová Kia K5 odhaľuje aj dizajn novej Optimy (2019)

Prvé fotografie novej generácie modelu Optima vyvolali na našom webe veľký záujem najmä zo strany čitateľov. Agresívnejší a modernejší dizajn nástupcu sa ľuďom očividne páči a mnohí netrpezlivo očakávali zverejnenie cien a dátumu o spustení predaja. Posledné správy však naznačujú, že Kia Optima v Európe skončí a predávať sa bude na iných trhoch v USA a v Ázii. Potvrdil to aj samotný šéf automobilky Kia v Európe, Emilio Herrera: „V súčasnosti neuvažujeme o predaji novej generácie Optimy na európskych trhoch".

Ide o pragmatické rozhodnutie, ktoré vychádza zo štatistických údajov o predajoch tohto modelu na starom kontinente. V treťom štvrťroku predala Kia európskym zákazníkom len necelých 10 000 kusov modelu Optima. A to je veľmi malá hodnota pri porovnaní s rivalmi, ktorí dosahujú niekoľkonásobne väčšie predajné úspechy. Taký Volkswagen Passat sa môže pýšiť 91 000 predanými kusmi, Ford Mondeo dokázalo presvedčiť 31 000 zákazníkov a lepšie je na tom aj Mazda 6, ktorá odovzdala približne 17 000 kusov svojej vlajkovej lode.

Nová Kia K5 odhaľuje aj dizajn novej Optimy (2019)

Ani ostatné automobilky však nie sú spokojné s predajmi klasických limuzín alebo kombi. Ľudia čoraz častejšie uprednostňujú SUV pred zavedenými karosárskymi verziami, ktoré zaujímajú čoraz menšiu skupinu zákazníkov. Ak tento trend bude naďalej pokračovať, môžeme čoskoro prísť aj o stálice strednej triedy, pričom z modelov Passat či Insignia sa stanú crossovery. Na vine sú tak v konečnom dôsledku zákazníci, ktorým sa automobilky snažia prispôsobovať. V mene škrtania nákladov a zvyšovania efektivity sú pripravení odstaviť z produkcie akýkoľvek menej úspešný model len preto, aby mohli uvoľniť miesto módnym crossoverom.

--KONIEC ČLÁNKU--

Videotest Renault Clio

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie