
Už niekoľko týždňov čelia svetové automobilky útokom vietnamskej skupiny hackerov, ktorí sa snažia dostať k tým najcitlivejším informáciám. Podľa serveru SIlicon Angle stojí za útokmi skupina s názvom APT32, známa tiež ako Ocean Lotus. Táto skupina funguje už od roku 2014 a okrem automobilového priemyslu sa zameriava aj na špionáže zahraničnej vlády a novinárov, ktorí by mohli vlastniť zaujímavé informácie.
K útokom na Toyotu došlo už aj v minulosti, kedy sa hackerom podarilo získať 3,1 miliónov záznamov o zákazníkoch. V najnovších prípadoch ide pravdepodobne o rovnakú skupinu, ktorá je tiež podozrivá z prepojenia na vietnamskú vládu.
Otázkou zostáva, čo vedie Vietnamcov k takýmto útokom a aký osoh by mali zo získaných informácií. Niektoré zdroje uvádzajú, že jedným z dôvodov môže byť aj vznik novej automobilky vo Vietname s názvom VinFast alebo tiež fakt, že výrobné závody mnohých automobiliek sa nachádzajú práve vo Vietname.
Nemecké BMW odhalilo útoky hackerov už skôr a rozhodlo sa však pre netradičnú stratégiu. Zabezpečili najcitlivejšie dáta a tie ostatné nechali tak, aby sa k nim hackeri ľahko dostali. Účelom tejto stratégie je zistiť, ktoré dáta Vietnamcov najviac zaujímajú.
Z doterajších údajov zatiaľ vyplýva, že sa zaujímajú najmä o duševné vlastníctvo týkajúce sa elektromobilov. Ich cieľom sú najmä budúce modely i4, iX3 a produkčná verzia konceptu iNext.
Čo je na celej veci najzvláštnejšie je fakt, že BMW a VinFast majú uzatvorené dizajnové partnerstvo, takže sú vlastne obchodní partneri a nie konkurencia.
Takáto firemná stratégia je údajne typická napríklad pre Číňanov, ktorí si takýmto spôsobom chcú preklepnúť svojich obchodných partnerov.