Aktuality

Slovensko má ďalšie ultrarýchle nabíjačky elektromobilov, sú v Bratislave

Spoločnosť ZSE pokračuje vo svojej expanzii a buduje si pozíciu lídra v oblasti nabíjacej infraštruktúry na Slovensku. Po tom, čo minulý rok spoločnosť uviedla do prevádzky vôbec prvú ultrarýchlu nabíjaciu stanicu s výkonom do 350 kW v obci Budča (okres Zvolen), otvára ďalšiu v bratislavskom nákupnom centre Aupark.

Dvojica nabíjacích staníc disponuje dvomi štandardizovanými konektormi pre nabíjanie (CCS a CHAdeMO), pričom jedna stanica dokáže obslúžiť iba jeden automobil. 15 minút nabíjania na tejto stanici zabezpečí až 400-kilometrový dojazd elektromobilu.

Naďalej sú v prevádzke ďalšie nabíjačky elektromobilov a plug-in hybridov, ktoré boli v Auparku už predtým úplne zadarmo. Riešenie od ZSE DRIVE si však vyžiada zaplatenie poplatkov vo forme mesačného paušálu.

Zaujímavosťou je, že namiesto fyzickej kartičky už vodiči elektromobilov môžu na odomknutie nabíjania použiť aj mobilný telefón s nainštalovanou aplikáciou.

Časť podzemného parkoviska s vyhradenými miestami pre elektromobily a plug-in hybridy sa volá ZSE HUB a umožňuje nabíjanie celkovo šesť automobilov súčasne. Z nich štyri parkovacie boxy umožňujú nabíjanie vozidiel s nabíjacím výkonom maximálne 22 kW (striedavý prúd) prostredníctvom wallboxov ZSE Drive.

ZSE intenzívne buduje na Slovensku vlastnú sieť nabíjacích staníc s označením ZSE Drive integrovaných do celoeurópskej siete nabíjacích staníc. Do konca roka ich bude 103, z toho 51 z nich rýchlo nabíjacích (výkon 50kW), 18 ultrarýchlo nabíjacích (výkon do 350 kW) a 34 AC nabíjacích staníc s výkonom 22kW“, uvádza ZSE vo svojej oficiálnej správe.

Prečítajte si aj:


Slovensko má prvú ultranabíjačku na elektromobily - a nie je v Bratislave!

Oficiálna správa


Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Ak vás zaujíma čokoľvek, od zákonov po detaily mojich testov áut, môžete ma kedykoľvek kontaktovať. Odpovedám každému. Moje testy píšem s ohľadom na reálneho zákazníka a nie ako marketingový prospekt. Pre neho je kúpa auta významnou životnou udalosťou, ktorá ho stojí značnú časť príjmov. Preto sa často venujem praktickým záležitostiam, ako spotrebe, schopnosti motora zvládať záťaž, batožinovému priestoru či variabilite.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.