Aktuality

Tesla Cybertruck: Úplné zlyhanie alebo majstrovský marketing? Jedno aj druhé.

Nevydarená prezentácia odolnosti skla od Tesly možno nakoniec vôbec nebola náhodná a nechcená.

Futuristický vzhľad elektrického pick-upu Cybertruck z dielne Tesly nie je jediným lákadlom pre fanúšikov tejto značky. Tým malo byť aj nepriestreľné sklo, ktoré sa však počas prezentácie rozbilo. Akcie Tesly okamžite klesli o 6%.

Predstavenie Cybertrucku sprevádzalo obrovské marketingové šialenstvo, keďže malo ísť o niečo doteraz nevídané. Nezvyčajný dizajn vozidla by pravdepodobne na vysokú sledovanosť stačil, počet vzhliadnutí videa však rapídne stúpol najmä po tom, čo sa počas prezentácie podarilo šéfdizajnérovi Franzovi von Holzhuasenovi dvakrát rozbiť sklo, ktoré malo byť podľa Elona Muska nerozbitné.

Ten hodil do bočného okna oceľovú guľu vo veľkosti tenisovej loptičky zo vzdialenosti asi 30 cm, po čom sa okno okamžite rozbilo. To ešte vyzeralo ako zámer. Následne Musk Franza požiadal, aby to urobil ešte raz, možno trošku slabšie, avšak guľa rozbila aj zadné okno.

Muskova reakcia bola, že je ešte stále priestor na zlepšenie, ale guľa neprešla oknom auta dovnútra, okno teda iba prasklo, nerozbilo sa. Predtým vraj skúšali do okna hádzať rôzne predmety ako kľúče či kuchynský drez a okno sa nerozbilo.

Aby Musk zachránil situáciu, zverejnil na svojom Twitteri video, ktoré potvrdzuje nerozbitnosť skla a zároveň s humorom okomentoval, že pred spustením produkcie budú potrebné ešte nejaké vylepšenia.

Prečo sa okná rozbili

Na Twitteri sa tiež snažil Musk objasniť dôvody, kvôli ktorým k rozbitiu obidvoch skiel prišlo. Prvým je, že si vraj neuvedomili, že ak použijú na predné bočné sklo najprv kladivo, narušia tým štruktúru skla natoľko, že po následnom zásahu oceľovou guľou praskne.

Keď potom Musk požiadal Franza, aby hodil guľu do zadného skla, neuvedomil si, že to nerozbitné nie je. Vtipné, však?

Akcie Tesly klesli o 6%

Magazín Forbes následne informoval o tom, že v dôsledku nevydarenej demonštrácie klesla cena akcií spoločnosti o 6%. Keď sa vám zdá 6% priveľa, predstavte si, že pre Muska to znamená pokles hodnoty jeho majetku o takmer 700 miliónov eur za jediný deň.

Riaditeľ Tesly si však nemusí zúfať, aktuálna hodnota jeho majetku je približne 23,6 miliárd dolárov (21,4 miliárd eur), čím sa radí na 41. pozíciu najbohatších ľudí na svete.

Aj keď Wall Street je v otázke predajnosti Cybertrucku skôr skeptický, celosvetové objednávky sú celkom priaznivé. Za dva dni od predstavenia vozidla si ho predobjednalo takmer 150-tisíc ľudí.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie