Aktuality

Aston Martin má po 106 rokoch prvé SUV: DBX s motorom od AMG váži vyše 2 245 kg!

Prvé SUV značky Aston Martin je oficiálne predstavené a v motoristických kuloároch sa hovorí, že práve toto je model, z ktorého sa stane nový bestseller výrobcu. Plán hovorí o ročnej výrobe štyroch tisícov exemplárov v závode Saint Athan vo Walese.

Uvádzacia edícia Aston Martin DBX sa bude volať „1913“ a táto 500-kusová limitovaná séria bude odkazovať na aktuálne 106. výročie založenia britskej automobilky. Formálne bola spoločnosť založená v roku 1914, lenže jej zakladatelia Robert Bamford a Lionel Martin sa do spoločnej firmy v britskom Gaydone pustili ešte rok predtým. Prvý automobil novej značky sa volal jednoducho „Aston Martin“, vznikol v roku 1915 a vyzeral ako všetky vtedy vyrábané automobily - teda svojím spôsobom pripomínal dnešné SUV modely.

Je pravdou, že DBX je prvé SUV značky, ale s terénnymi modelmi s vyšším podvozkom už Aston Martin svoje skúsenosti má.

Interiér možno pripomína Bentley Bentayga alebo Porsche Cayenne, ale zvonka je nové DBX rýzdy Aston Martin s jemu typickým vzhľadom. S rozmermi 5 039 x 1 998 x 1 680 mm sa nové SUV skutočne zaraďuje kdesi medzi Cayenne a Bentaygu, má však ponúknuť ešte športovejší charakter jazdy.

Automobil stojí na hlínkovej platforme a hoci je na pomery ostatných modelov značky pomerne ťažký, až 2 245 kilogramov, s výkonným motorom pod prednou kapotou by ani mierna nadváha nemala predstavovať problém. Zaujímavosťou je, že svetlá výška dosahuje až 190 mm, čím Aston Martin prekonáva väčšinu podobne veľkých esúvečiek na trhu. Do terénu však určené nebude.

O pohon vozidla sa stará benzínový agregát od AMG s maximálnym výkonom 405 kW ( 550 koní), ktoré dosahuje pri 6 500 ot./min. Zaujme maximálny krútiaci moment 700 Nm, ktorý je dostupný už v rôzpätí 2 220 až 5 000 ot./min. Tento štvorlitrový osemvalec V8 umožňuje vozidlu dosahovať najvyššiu konštrukčnú rýchlosť až 291 km/h a akceleráciu z nuly na rýchlosť 100 km/h zvládne už za 4,5 sekundy.

Sú to údaje, ktoré na nás vedia zapôsobiť.

A aká je spotreba a cena prvého SUV značky? Aston Martin DBX jazdí údajne za priemerných iba 14,35 l/100 km a jeho cena by mala začínať niekde okolo úrovne 158-tisíc eur. Neskôr sa do predaja dostane aj verzia PHEV (plug-in hybrid), ktorá túto základnú cenu zdvihne o niekoľko desiatok tisíc eur.

Aston Martin DBX V8 (2020)
Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti pôsobí od roku 2007 a okrem automobilov sa venuje aj technológiám a bezpečnosti.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie