Aktuality

Na Slovensko prichádzajú zdieľané motorky! Odštartujú v týchto mestách:

Antik skútre Košice

Po bicykloch a kolobežkách prichádzajú do slovenských miest aj zdieľané skútre. O projekt sa postará košická telekomunikačná firma Antik, ktorá dokončila prípravu 120 moderných elektrických skútrov. Tie majú dojazd až 70 kilometrov na jedno nabitie a majú fungovať na podobnom princípe ako zdieľané bicykle. Voľný skúter si záujemca nájde na mapke a odomkne ho QR kódom. Súčasťou výpožičky bude aj homologizovaná ochranná prilba na hlavu a nabíjací kábel na 230 V.

Nabíjanie týchto skútrov bude prebiehať na nových diaľkovo ovládaných staniciach, ktoré budú dostupné aj pre elektrické bicykle či e-kolobežky. Ich inštalácia začína v týchto dňoch a dokopy bude v Košiciach dostupných až 30 staníc, ktoré budú rozmiestnené na strategických miestach ako sú nákupné centrá či univerzity.

Antik skútre Košice

„Sám som hrdý najmä na unikátny systém nabíjania pomocou mikronabíjačiek Antik a na riadiaci modul motorky, ktoré sú kompletne navrhnuté inžiniermi našej spoločnosti. Vyriešili sme aj také vychytávky, ako je diaľková identifikácia prítomnosti ochrannej prilby v odkladacom boxe alebo okamžitý štart nabíjania po zapojení nabíjacieho kábla bez potreby zložitej identifikácie vodiča,“ uviedol generálny riaditeľ Antik Telecom Igor Kolla.

V súčasnosti už spoločnosť Antik spustila skúšobnú prevádzku, pre verejnosť by však mali byť skútre sprístupnené ešte koncom septembra. Pilotný projekt spúšťa Antik v Košiciach, neskôr by sa skútre mali dostať aj do hlavného mesta.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie