Aktuality

Koľko XCeedov Kia vyrobí pri Žiline? Výroba začala minulý týždeň

Spustenie výroby Kia XCeed (5.8.2019, foto: KIA)

Od minulého pondelka sa vo výrobnom závode v Tepličke nad Váhom toto vozidlo vyrába, pričom každý vyrobený kus už má svojho majiteľa.

Zaujímalo nás, koľko sa nových XCeedov vlastne vyrobí - a odpoveď z Kia Motors Sales Slovensko je celkom pôsobivá. Čítajte ďalej.

XCeed môže byť nový bestseller značky

SUV a crossovery sú naďalej populárne a zákazníci sa idú pobiť o každý nový model. XCeed do tohto mimoriadne konkurenčného prostredia vstupuje hneď s niekoľkými výhodami.

V prvom rade má skúsenosť s výrobou SUV-čiek, a to malých i veľkých. XCeed patrí medzi tie menše, preto sa budeme častejšie stretávať s označením crossover. Určitým spôsobom pripomína modely Stonic a Niro, lenže viac upozorňuje na príbuznosť s konvenčným Ceedom. A to je jeho druhý tromf. Ceed (predtým cee'd) je európsky fenomén, automobilka ním dokázala, že dokáže uspokojiť aj rapídnym tempom rastúce požiadavky európskych zákazníkov a regulácií. Ceed sa stal typickým svojou praktickosťou, spoľahlivosťou a technologickou vyspelosťou.

Ale XCeed má pôvodný Ceed nielen využiť, ale ešte prekonať. Po technickej stránke sa jedná o jedno z najvyspelejších áut svojej kategórie. Ponúka napríklad autonómne jazdenie druhej úrovne či 12,3-palcový prístrojový panel Supervision. Čoskoro sa ponuka motorizácií rozšíri aj o plug-in hybridnú verziu.

Jednoznačným esom v rukáve je tež štandardná 7-ročná záruka (alebo do 150 000 km), ktorá je jedným z najsilnejších argumentov ku kúpe. Táto záruka je prenosná aj na ďalších majiteľov, preto sa z XCeedu stane hodnotné vozidlo aj ako jazdenka.

Výroba začala zhurta

Výrobný závod v Tepličke nad Váhom začal s produkciou XCeedu v pondelok 5. augusta 2019 hneď po celozávodnej dovolenke. Jedná sa o jediný výrobný závod spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe a miesto výroby proeurópsky orientovaného modelu teda bolo zrejmé už vo chvíli, keď sa začali kresliť prvé skice crossoveru.

Spoločností Kia Motors Sales Slovensko a Kia Motors Slovakia sme sa pýtali, koľko sa vlastne bude nových XCeedov vyrábať.

Hneď v prvý deň výroby Kia vyrobila 30 kusov XCeeedov, denná výroba v ostatné dni však bude záležať od počtu objednávok.

Ročný plán závodu počíta s až 338-tisíc vyrobenými kusmi.

Prečítajte si aj:


Nová Kia XCeed podrobne: máme všetky technické údaje!

Redakcia


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie