Aktuality

Toto je najlepšia Kia Stinger na svete. GT420 mal pritom skončiť na šrotovisku

Vedeli ste, že prototypy automobilov putujú po najazdení približne štyritisíc kilometrov na šrotovisko? Automobilky musia tieto vozidlá likvidovať, pretože nemajú homologizáciu potrebnú na komerčný predaj. Preto nemôžu byť rozpredané ani ako jazdenky či predvádzacie autá, dokonca na ne často nie je priestor ani v múzeách či skladoch.

Nepriaznivá budúcnosť pôvodne čakala aj na Kia Stinger GT, ktorý sa však vďaka iniciatíve niekoľkých ľudí stal okruhovým špeciálom. Ak auto nejazdí na verejných komunikáciách, nie je jeho originálne určenie dôležité. Od roku 2017, kedy bol vyrobený, najazdil už viac ako 16-tisíc kilometrov.

KIA Stinger GT420 (2017-2019) (foto: KIA)
Okruhový špeciál KIA Stinger GT420 (foto: KIA Motors UK)

Prečítajte si aj:


KIA Stinger GTS prichádza s vylepšeným pohonom a Drift módom!

Erik Stríž


Kia Stinger GT420 je jediný model svojho druhu, respektíve zatiaľ nevieme o tom, že by sa na jeho základoch Kia rozhodla vybudovať napríklad limitovanú sériu či dokonca sériovo vyrábaný športovo vyladený model. Nič to ale nemení na fakte, že auto je vskutku pôsobivé:

Dvojročný liftback je vybavený koncernovým motorom 3,3 T-GDi V6 s maximálnym výkonom 314 kW a maximálnym krútiacim momentom fantastických 560 Nm. Len pre porovnanie, civilný Stinger ponúka kombo 272 kW a 510 Nm. Tvorcovia špeciálu dopriali početné technické inovácie, napríklad nový výfukový systém Miltek Sport, nové zapaľovacie sviečky HKS M45il, vzduchový filter K&N, pružiny Eibach Pro, tlmiče Mando a väčší chladič. Počítač automatickej prevodovky dostal nový softvér.

KIA Stinger GT420 (2017-2019) (foto: KIA)
Okruhový špeciál KIA Stinger GT420 (foto: KIA Motors UK)

Interiér prešiel zásadnou optimalizáciou hmotnosti, v dôsledku čoho prišiel prakticky o všetko, čo je pre komerčný Stinger typické. Pôvodné sedadlá sa vymenili za športové od značky Sparco, zadné sedadlá boli odstránené, pribudla bezpečnostná klietka a tiež ikonický hasiaci prístroj. Disky kolies boli nahradené za o päť kilogramov ľahšie OZ Racing Leggera a auto stojí na pneumatikách Pirelli Trofeo R.

KIA Stinger GT420 (2017-2019) (foto: KIA)
Okruhový špeciál KIA Stinger GT420 (foto: KIA Motors UK)

Okruhový špeciál Stinger GT420 vznikol vďaka medzinárodnej spolupráci firiem Kia Motors UK a Hyundai Motor Europe Technical Centre v Rüsselsheime.

Erik Stríž - auto motor a šport
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Opel Corsa 1.2 GS Line
Testy

Opel Corsa 1.2 GS Line - Je stále nemecká?

Spojenie automobilky Opel s francúzskou skupinou PSA Groupe, pod ktorú patria aj značky Citroën a Peugeot, už priaznivci automobilov istotne zaevidovali. Preto nás zaujímalo, ako dopadol jeden z plodov ich spolupráce – novinka Opel Corsa.