Aktuality

Znovuzrodenie automobilky Tatra? Takto by mohol vyzerať nový model:

Tatru vo svete preslávili najmä nákladné automobily. Jej drsné stroje môžete aj dnes stretnúť po celom svete, no minulosť tejto značky je oveľa zaujímavejšia a netýka sa len ťažkej techniky. V súčasnosti už len málokto vie, že automobilka Tatra sa v roku 1897 zapísala do histórie tučným písmenami ako tretí výrobca osobného automobilu. Ich model Präsident je tak tretím najstarším automobilom na svete, hneď po produktoch Daimleru-Benz a Peugeot. Neskôr skúšali šťastie aj v leteckom či železničnom priemysle (Slovenská strela), v časoch socializmu však bežní motoristi vnímali Tatru ako výrobcu luxusných vozidiel pre vtedajších pohlavárov. Po páde železnej opony a prílive zahraničných vozidiel už Tatra nedokázala konkurovať modernejším rivalom a bez dostatočného financovania sa jej osobné automobily stiahli koncom minulého storočia z trhu úplne.

Prečítajte si aj:


Niektorí však stále snívajú nad tým, ako by mohli modely automobilky Tatra vyzerať, keby sa naďalej vyrábali aj v 21. storočí. Za najnovšou vizualizáciou stojí ruský portál car.ru, ktorý vytvoril veľmi zaujímavú grafickú štúdiu modernej Tatrovky. Prednú časť konceptu zdobia 4 okrúhle svetlomety s chrómovou obrubou, pričom prvky prednej masky nám pripomínajú starší model T700. Z bočnej strany si môžeme všimnúť návrh dlhej prednej kapoty a veľkého rázvoru. Zadnej časti dominujú štvorica výfukov a pozdĺžne svetlá.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie