Aktuality

Začala sa nová sezóna F1, tentokrát so zmenami v monopostoch, Ferrari sklamalo

Po zimných testoch v Barcelone bol okruh v Albert Parku prvou možnosťou jednotlivých tímov ukázať svoju pripravenosť na novú sezónu, ako aj stav a konkurencieschopnosť monopostov a jazdcov.

Zimné testy naznačovali dobrú pripravenosť tímu Ferrari a určité obavy z výkonnosti monopostov tímu Mercedes. Upravené autá minuloročného šampióna neboli schopné držať krok zo svojim najväčším rivalom počas testov v Španielsku, na základe čoho časť odborníkov favorizovala tím Ferrari na dominanciu v úvode sezóny.

Zmeny v porovnaní s minulosťou

FIA urobila niekoľko zmien a úprav pre novú sezónu, ktorých hlavným cieľom je zatraktívniť preteky pre divákov.

Zjednodušený predný spojler a velkostné úpravy zadného krídla majú za cieľ zlepšiť jazdu v tesnom závese a uľahčiť predbiehanie. Čas ukáže, či sa tieto zmeny aj odrazia na priebehu pretekov a či spolu z ďalšími úpravami, medzi ktoré patria zmeny vo farebnom označovaní pneumatík, zmeny v minimálnej hmotnosti jazdca a možnosť získať extra bod za najrýchlejšie kolo počas pretekov, budú mať pozitívny vplyv na preteky ako také.

Vo všeobecnosti sa očakáva, že v sezóne 2019 sa rozdiely a výkonnostné odstupy medzi jednotlivými tímami zmenšia, že stred poľa sa výkonnostné priblíži k prvým trom tímom, ktoré dominovali pretekom Formule 1 v uplynulých sezónach.

Tréning a kvalifikácia

Piatkové tréningy sa začali podľa očakávaní. Mercedes, Ferrari a Red Bull už tradične dominovali. V sobotňajšej kvalifikácii, na prekvapenie mnohých, monoposty tímu Mercedes jednoznačne kraľovali a úplne zaslúžene obsadili prvé dve miesta.

Lewis Hamilton získal svoju už 8. Pole position v Melbourne, celkovo 84. v kariére, a vyrovnal tým rekord Michaela Schumachera a Ayrtona Sennu v počte Pole position na jednej veľkej cene. Tímový kolega Valtteri Bottas skončil tesne druhý nasledovaný Sebastiánom Vettelom a Maxom Verstappenom.

Nedeľné preteky

Štart nedeľný pretekov nepriniesol až také napätie ako niektoré predchádzajúce Veľké ceny a zaobišiel sa bez kolízii. Jediným nešťastníkom na štarte bol domáci Daniel Ricciardo, ktorý sa snažil vylepšiť si svoju až 12 štartovaciu pozíciu hneď v úvodných metroch.

Pred domácim publikom mu ale jeho predbiehaci manéver nevyšiel podľa predstáv a pri výjazde na trávnatú plochu vedľa dráhy odtrhol predný spojler. Následná návšteva v boxoch a čas strávený opravou ho odsunuli až na poslednú pozíciu. Neskôr sa ukázalo, že poškodenie monopostu malo svoje následky a Daniel bol nútený sklamať domacich fanúšikov a predčasne ukončiť preteky.

Hneď po štarte si jazdci tímu Mercedes vymenili pozície a do vedenia sa dostal Valtteri Bottas, nasledovaný svojim kolegom Hamiltonom a Vettelom z Ferrari. Valtteri od prvého kola udával tempo a kontroloval si svoju vedúcu pozíciu až do konca pretekov. Hamilton sa držal na druhej pozícii a napriek menším technickým problémom sa mu podarilo udržať náskok pred Maxom Verstappenom. Ten sa po úspešnom predbehnuti Vettela začal doťahovať na Lewisa v záverečnej časti pretekov.

F1: Melbourne 2019

S relatívne veľkým časovým odstupom Valtteri Bottas vyhral svoju prvú veľkú cenu po vyše roku a čiastočne tým utíšil svojich kritikov, ktorý mu predpovedajú poslednú sezónu vo farbách Mercedesu po nie veľmi úspešnej minuloročnej sezóne. Fínsky jazdec si svoje víťazstvo ešte vylepšil ziskom extra bodu do celkovej kvalifikacie za najrýchlejšie kolo, ktoré zajazdil v úplnom závere pretekov.

Druhý Lewis Hamilton zavŕšil ideálny a úspešný víkend tímu Mercedes. Tretí Max Verstappen svojou jazdou a výkonmi monopostu Red Bull mal dosť dôvodov na spokojnosť a optimizmus pred nadchádzajúcimi podujatiami, keďže zmena dodávateľa motorov z Renaultu na Hondu sa zatiaľ ukazuje ako velmi prospešná. Ferrari obsadilo štvrté a piate miesto v konečnej kvalifikácii a netajilo sa sklamaním z výkonu svojich áut. Istotou je, že pred ďalšou veľkou cenou ich podrobí detailnej analýze a patričným už zmenám.

F1: Melbourne 2019

Ďalšie miesta v kvalifikácii boli obsadené striedavo jázdani tímov zo zvyšku štartového poľa. Kevin Magnussen z tímu Haas skončil šiesty, Nico Hulkenberg z Renaultu siedmi, Kimi Raikkonen z Alfa Romeo ôsmi, Lance Stroll z Racing Point deviaty a Daniil Kvyat z Toro Rosso desiaty. Poľský jazdec, Robert Kubica sa vrátil tento víkend do Formule 1 po nútenej viac ako 8 ročnej prestávke spôsobenej vážnou nehodou. Jazdiaci v beznádejne poslednom tíme minuloročnej sezóny, Williams, skončil na 17. mieste.

Veľká cena Austrálie je len začiatkom sezóny a nadchádzajúce podujatia nám ukážu viac zo skutočnych schopností a kvalít jednotlivych tímov a jazdcov. Kolotoč Formule 1 pokračuje už o dva týždne v Bahraine.


Zdroje fotografií: oficiálne fotografie tímov, Instagram, Twitter, YouTube

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie