Aktuality

Lynk & Co predstavil športovú verziu sedanu 03, bude pretekať na FIA WTCC

Automobil s jednoduchým názvom 03 sa začal predstavovať ešte v priebehu minulého roka teraz máme príležitosť spoznať ho bližšie ako športový špeciál.

Význam tohto automobilu, ktorý je stále iba konceptom, je obrovský: Čína má záujem o etablovanie sa na európskom trhu, značkou Lynk & Co mieri vysoko a model 03 má predstavovať alternatívu k ostatným SUV modelom v portfóliu výrobcu. Koncepčný 03 Cyan je obrazom produkčného vozidla určeného na cesty, pričom v porovnaní s civilne ladeným 03 bude viac orientovaný na športovú jazdu.

Lynk & Co predstavil športovú verziu sedanu 03, bude pretekať na FIA WTCC

Automobil Lynk & Co 03 Cyan poháňa benzínový 4-valec so zdvihovým objemom 1 969 cm3 s max. výkonom 393 kW (528 k) pri 7 800 ot./min. a max. krútiacim momentom 504 Nm pri 4 500 - 7 000 ot./min.

Motor je preplňovaný, zabezpečuje pohon predných kolies, ovládaný je prostredníctvom 6-stupňovej sekvenčnej prevodovky. Reakcie prevodovky na podnety vodiča podľa výrobcu trvajú 60 milisekúnd, prevodové páky sú priamo za volantom na dosah špičiek prstov.

Údaje o zrýchlení sú veľmi pôsobivé: 4,4 s na dosiahnutie rýchlosti 100 km/h a 200 km/h už za 10 sekúnd. Maximálna konštrukčná rýchlosť je 310 km/h.

Lynk & Co predstavil športovú verziu sedanu 03, bude pretekať na FIA WTCC

Automobil stojí na 20-palcových diskoch a pneumatikách 285/30R20. Napriek robustnému zovňajšku má Lynk & Co 03 Cyan hmotnosť iba 1 287 kg, čo je výsledok optimalizácie váhy so zámerom dosahovať čo najlepšie čísla na trati.

Z konceptu by mal vychádzať aj športovo ladený cestný model sedanu 03, očakávame však mierne vyššiu hmotnosť a o niečo slabšie parametre. Podvozok by mal byť totožný, využíva tlmiče od švédskej značky Öhlins.

Lynk & Co predstavil športovú verziu sedanu 03, bude pretekať na FIA WTCC
Štandardná verzia sedanu Lynk & Co 03

Modelové portfólio značky Lynk & Co dnes tvoria SUV-čka s názvami 01 a 02 a očakávaný sedan s názvom 03. Verzia 03 Cyan je zameraná na dosahovanie športových úspechov na pretekoch, o ktorých by sme mali počuť už čoskoro.

Ak sa vám začínajú pliesť značky Lynk & Co, Volvo, Cyan a Polestar, vedzte, že majú veľa spoločného. V minulosti bola značka Polestar úpravcom automobilov Volvo, pričom Švédi odkúpili časť Polestaru v roku 2015. Po tom, čo pred rokmi švédske Volvo prešlo pod čínsky automobilový koncern Geely za 1,3 miliardy amerických dolárov, ten sa rozhodol do Európy priniesť značku Lynk & Co. Z Polestaru sa stali výkonné elektromobily a teda prešiel výhradne do sveta produkčných automobilov, pretekárska odnož značky sa premenovala na Cyan Racing.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie