Aktuality

Polestar 2 oficiálne predstavený! Elektrický fastback prekvapí nečakane nízkou cenou.

Po luxusnom plug-in hybridnom kupé Polestar 1 prichádza na scénu ďalší ekologický model nedávno vzniknutej značky Polestar, tentokrát pôjde o čistý elektromobil zameraný na väčšiu skupinu zákazníkov. Športovo strihnutý fastback chce konkurovať americkej Tesle Model 3 a zaujme nielen jedinečným dizajnom, ale aj cenou a technológiami. Druhý model švédskej automobilky Polestar sa už tak viditeľne nepodobá na konvenčné vozidlá materskej značky Volvo a razí si vlastnú dizajnovú filozofiu. Nechýbajú ani výstrelky v podobe bezrámových spätných zrkadiel či svetlometov Pixel LED.

Polestar 2 oficiálne predstavený! Elektrický fastback prekvapí nečakane nízkou cenou.

Interiér pôsobí prepracovane a minimalisticky, diely z Volva už ale neprehliadnete. Stredovému panelu dominuje 11-palcový dotykový infotainment s podporou hlasového ovládania. Ide zároveň o jedno z prvých vozidiel na svete, ktorého multimediálne rozhranie je založené na mobilnom operačnom systéme Android. To má zabezpečiť oveľa lepšiu kompatibilitu s dnešnými aplikáciami v najnovších smartfónoch. Palubné systémy si navyše dokážu zapamätať vodičove návyky, ktoré si vozidlo ukladá do pamäte nastavenia ovládacích prvkov. Pri zmene vodičov sa tak všetky systémy a naladenie vozidla prispôsobí konkrétnemu používateľovi. Auto pôjde tiež odomykať telefónom.

Polestar 2 oficiálne predstavený! Elektrický fastback prekvapí nečakane nízkou cenou.

Polestar 2 skrýva pod kapotou pomerne veľké 78 kWh akumulátory, ktoré umožnia čisto elektrický dojazd až 500 km na jedno nabitie. Batérie sú navyše kvôli zlepšeniu jazdných vlastností a ideálnemu ťažisku uložené nízko, aby boli čo najbližšie k vozovke. Takto zároveň prispievajú k celkovej tuhosti podvozku a svojou akustickou izoláciou tiež pomáhajú zamedziť prenikaniu hluku do kabíny.

Polestar 2 oficiálne predstavený! Elektrický fastback prekvapí nečakane nízkou cenou.

O pohon sa postará dvojica elektromotorov, každý na jednej náprave, ktoré dohromady poskytnú systémový výkon až 300 kW (408 koní) a krútiaci moment 660 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa podľa predbežných správ má pohybovať pod piatimi sekundami. K vozidla možno navyše prikúpiť špeciálny balíček Performance Pack, ktorý zahŕňa kované 20-palcové kolesá, tlmiče značky Öhlins a brzdy Brembo. Popri tom môže byť vozidlo ozdobené zlatými brzdovými strmeňmi a zlatými bezpečnostnými pásmi. Tým najlepším ale podľa nás cena nového elektromobilu. Tá začína na zaujímavej čiastke 39 990 eur, počas prvého roka produkcie však bude k dispozícii iba bohato vybavená uvádzacia verzia za 59 990 eur.

Peter Orosz
Ak čítate tento text, tak som vás buď veľmi dobre rozosmial, alebo poriadne naštval. To ma teší, pretože automobily sú aj o subjektívnych pocitoch a emóciách, ktoré sa nebojím prezentovať. Bezduché parafrázy tlačových správ budete musieť hľadať niekde inde.
Okrem znižovania amortizačnej hodnoty mojej klávesnice písaním článkov, venujem svoju pozornosť aj amatérskemu filmu a cestovaniu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie