Magazín

Vynález, na ktorý sa zabudlo: svietiace pneumatiky boli hitom

Svietiace pneumatiky na autá
Svietiace pneumatiky na autá

Spoločnosť Goodyear vyrobila prvé osvetlené pneumatiky už v roku 1961, dodnes je však okolo tejto technológie veľa nejasností. Samotní predstavitelia Goodyearu sa k osvetleným pneumatikám veľmi nehlásia a nevedia k tomu poskytnúť viac informácii. Dokonca tvrdia, že nie je celkom isté, že sú za ne zodpovední a ich výrobu pripisujú skôr značke Firestone.

Gerald Moore, bývalý zamestnanec spoločnosti Goodyear, nakoniec prezradil, že osvetlené pneumatiky sa do Goodyearu dostali v rámci nezávislého výskumu vývojovej firmy ešte v 50. rokoch 20. storočia. Keďže spoločnosť chcela kráčať s dobou a prinášať nové trendy, rozhodla sa pre výrobu sady takýchto pneumatík a testovala ich životnosť.

V tom čase začala firma používať pneumatiky z nových materiálov a experimentovala so špeciálnou gumou z ropy, ktorá bola takmer transparentná. Zobrali sadu pneumatík vyrobených z tejto gumy a osadili ich na disky, ktoré mali namontovaných 18 malých svetielok okolo vnútorného okraja. Osvetlenie bolo možné ovládať tak, aby svietilo alebo blikalo individuálne alebo v súlade. Počas dňa neboli pneumatiky ničím zaujímavé, ale v noci pútali pozornosť.

Svietiace pneumatiky na autá

Pneumatiky bolo možné vyrobiť vo viacerých farbách, aby sa dokonale prispôsobili napríklad oblečeniu ich majiteľa.

Prečo sa teda nakoniec nezačali vyrábať osvetlené pneumatiky hromadne? V ceste k úspechu im stálo niekoľko praktických prekážok. Prvou bola vysoká cena materiálu, z ktorých boli vyrobené. Ďalším problémom bolo neustále dodávanie energie žiarovkám vo vnútri kolesa za dostupnú cenu. A napokon to, že gumy pri pravidelnom jazdení nezostali dostatočne čisté na to, aby bol efekt viditeľný.

Zdroj: Life magazine (fotka je uploadnutá na serveri customcarchronicle.com)

Trh si ale našiel aj alternatívne riešenia. Boli ním špeciálne fosforeskujúce nátery v rôzych farbách, ktoré sa natierali na konvenčné pneumatiky. Ak ste doteraz o týchto produktoch nepočuli, vedzte, že to má svoj zmysel. Tento vynález trpel na rovnaké neduhy ako samotné svietiace pneumatiky. Rýchlo sa opotreboval, rýchlo sa znečistil a v prípade fosforeskujúcich farieb, ktoré sa nabíjali počas dňa, dokázali emitovať svetlo iba počas niekoľkých hodín po zotmení.


Zdroje:
www.jalopyjournal.com:
www.reddit.com: