Aktuality

Elon Musk otvorí prvý Hyperloop už v decembri

The Boring Company Hyperloop
The Boring Company Hyperloop

Elon Musk na svojom účte na sociálnej sieti Twitter oznámil, že „prvý tunel je takmer hotový“. Táto jedna veta rozpútala v internetovom svete veľký ohlas, pretože projekt Hyperloop už roky naráža na realizačné problémy, kameňom úrazu sa ukazujú financie. Dnes projekt vyzerá ako pripravený na prvý skutočný krok v ústrety komerčnému využitiu.

Ešte pred rokom sme priniesli informáciu, že Hyperloop úspešne otestoval svoje technológie v malom meradle: Spoločnosť The Boring Company chcela pôvodne využiť tunel Hyperloop s dĺžkou 1,6 km, nakoniec sa však musela uspokojiť s priestorom iba 500 metrov. To ale stačilo na otestovanie techniky celého systému, ktorý jasne ukázal svoju životaschopnosť. Počas krátkeho testu bolo v tuneli vytvorené vákuum a špeciálne sane sa vďaka magnetickému nadnášaniu dokázali prepraviť na druhý koniec tunela za 5,3 sekundy. To všetko pri maximálnom preťažení 2G a rýchlosti 112 km/h.

The Boring Company Hyperloop

V auguste Elon tvrdil, že sa bude snažiť cenu prepravy osekať na minimum, hovorilo sa o jedinom doláre, pričom v prvých mesiacoch malo byť cestovanie úplne bezplatné. Dnes sa tunel začína na parkovisku v Hawthorne v Kalifornii a končí na letisku Los Angeles. Nie je to práve veľká vzdialenosť, autom ju prekonáte za 9 minút pri normálnej premávke. Tunel je dlhý asi 5 kilometrov a zatiaľ nevieme, čo Elon slovom „otvorený“ vlastne myslí. Teda, či bude otvorený pre chodcov a cyklistov ako skratka naprieč mestom alebo bude aj plne využitý na pohyb kapsuly s cestujúcimi.

The Boring Company Hyperloop

Na Slovensku sme chvíľu zažívali rozruch, pretože nová technológia dopravy mala spojiť Slovensko s Maďarskom a podnietiť tak turistický ruch, Hyperloop dokonca s Ministerstvom hospodárstva SR 9. marca 2016 spísalo Memorandum o preskúmaní možností realizácie projektu v našich podmienkach. Dnes už naisto vieme, že na Slovensku žiadny takýto moderný spôsob dopravy nebude, cestujúci sa budú musieť zmieriť s autobusmi a vlakmi.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie