Aktuality

Pozrite si tento krátky klip, ponúka úplne nový pohľad na samojazdiace autá

Autonómne automobily sú budúcnosť, o tom dnes už ani nemôžeme pochybovať.

Snáď každá solídna automobilka dnes už ponúka technologické riešenia, ktoré umožňujú aspoň základnú úroveň automatickej jazdy automobilov, tie prémiové už na trh prichádzajú s hotovými a funkčnými autonómnymi systémami.

Základom je schopnosť automobilu aktívne udržiavať rýchlosť, v prípade potreby spomaliť a zastaviť a udržať sa v jazdnom pruhu. Vyššie úrovne samočinnej jazdy počítajú s inteligentným rozpoznávaním objektov okolo vozidla, predikciou ich správania, schopnosťou vyhýbať sa prekážkam a vedieť sa zorientovať aj na miestach, ktoré nie sú ani na mapách.

Funkcia automatického jazdenia je priamym pokračovaním doterajšieho technologického vývoja automobilov, ktoré nám postupne umožnili jednoduchšie štartovanie, vyššiu bezpečnosť, schopnosť navigovať do cieľa, brzdiť celkom automaticky a mnoho ďalšieho. Stačí si porovnať dva rovnaké modely automobilov v najvyššej výbave, medzi ktorými je rozdiel napríklad dvadsať či tridsať rokov. Rozdiely sú priam priepastné.

Zmysel autómnej jazdy nespočíva iba v našom pohodlí a akejsi lenivosti šoférovať v dopravnej zápche. Autopilot umožní aktívnu mobilitu aj pre ľudí, ktorí boli doteraz trvalo odkázaní na pomoc druhých ľudí. Istý režisér Troy Nikolic pred dvomi mesiacmi zverejnil krátky klip, v ktorom hlavnú úlohu zohráva Tesla Model S. Krátky film vyzerá, akoby išlo o reklamu na Teslu, je to však dielo nezávislého režiséra a jeho tímu.

Poukazuje na autonómnu jazdu z pohľadu nevidiaceho mladého muža, ktorý našiel svoju životné cestu v hudbe. Aby sa mohol dostať na zaujímavé miesta plné inšpirácií a k svojim blízkym, využíva samojazdiace auto od Tesly.

Jednoduchá a hodnotná myšlienka spracovaná do krátkeho a naozaj krásneho videa.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie