Zabaliť kľúč do alobalu má zmysel. Vyskúšali sme tipy z internetu.

Vyzerá to hlúpo, ale zabaliť kľúč od auta do alobalu môže mať zmysel najmä vtedy, keď máte rodinný dom.
Vydané Text: 

Internet je dnes plný tipov, trikov a lifehackov, ktoré by ste vraj zaručene mali vyskúšať. Mnohé z nich sú neuveriteľné hlúposti, iné vedia byť celkom užitočné. Táto záležitosť s kľúčom v alobale vyzerá ako jeden z tých nezmyslov, ale keď to človek vyskúša a pochopí, môže to občas využiť. Tento kuriózny „lifehack“ môžu oceniť majitelia nových automobilov s bezkľúčovým odomykaním, ktorí žijú v rodinných domoch a majú vlastné parkovisko. Dnes už nie je výnimočné, že vám zlodeji ukradnú hoci aj bavoráka spred vlastného domu a vy ani len netušíte, kedy sa im to podarilo. Praktiky zlodejov áut sú dnes veľmi prepracované a vyspelé, nemusia lámať zámky alebo čokoľvek páčiť. Stačí im prenosný počítač, ktorý vie zachytiť signál z kľúča od auta. Kľúč od auta so systémom bezkľúčového odomykania neustále do okolia vysiela signály, ktoré vie dešifrovať iba jeden konkrétny automobil. **Tieto signály vedia zlodeji áut zachytiť, dekódovať a imitovať** tak, aby odomkli aj vaše auto. Stačí im priblížiť sa k vchodovým dverám domu, pretože väčšina ľudí si necháva kľúče od auta hneď vo vstupnej chodbe. **Keď kľúč od auta zabalíte do alobalu**, s vysokou účinnosťou zabránite šíreniu týchto jeho signálov do okolia. Dokonca to funguje až tak dobre, že keď sa s kľúčom v alobale postavíte k autu a snažíte sa ho odomknúť, auto nereaguje. Ak sa ale postavíte so zabaleným kľúčom hneď vedľa auta, predsa len zareaguje – poukazuje to na skutočnosť, že alobal zásadne skráti dosah signálu, ale nie úplne. Na vzdialenosť asi pol metra sa auto dá zamknúť, odomknúť a otvoriť aj bez použitia kľúča.
Jediný praktický význam balenia kľúča do alobalu spočíva v tom, že kľúč prestane vysielať signály, ktoré môžu využiť zlodeji na odcudzenie auta.
Ako bolo napísané v úvode, vyzerá to hlúpo a nevkusne. Ak ale máte reálne obavy, že vám ukradnú auto aj napriek tomu, že v ňom máte zabezpečovací systém, takto jednoducho zabránite niektorým zlodejom vykonať proces, ktorý si naplánovali s cieľom odcudziť vaše vozidlo. **Výsledok? Trik s kľúčom v alobale funguje**, respektíve sa dosah jeho signálu dramaticky zmenšuje.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.