Jednou z najžiadanejších noviniek tohtoročného parížskeho autosalónu je úplne nová generácia modelu GLE. Veľké SUV preberie väčšinu technologických noviniek z Triedy A. Na palubnej doske nebude chýbať dvojica širokouhlých obrazoviek so systémom MBUX a funkciou rozpoznávania hlasových pokynov. Interiér má navyše pôsobiť ešte luxusnejším dojmom.

Mercedes-Benz GLE

V porovnaní s predchodcom má nový Merceds-Benz GLE podstatne väčší rázvor (2 995 milimetrov, plus 80 mm). Z toho vyplýva výrazné zväčšenie vnútorného priestoru, najmä pre cestujúcich sediacich vzadu. Priestor na nohy v druhom rade sedadiel sa zväčšil o 69 milimetrov na 1 045 milimetrov. Priestor nad hlavou v priestore pre cestujúcich sediacich vzadu sa sériovo, dodávanými pevne uchytenými zadnými sedadlami s operadlom deleným v pomere 40 : 20 : 40 zväčšil o 33 milimetrov na 1 025 milimetrov. A pretože A-stĺpik dostal strmší sklon, pocit voľného priestoru a komfort nastupovania v prvom rade sa opäť zlepšili.

Mercedes-Benz GLE

Celosvetovou novinkou v rámci SUV, ktorá je dostupná na želanie, je plne elektricky ovládaný druhý rad sedadiel nastaviteľný v šiestich smeroch. Pritom možno pravé a ľavé miesto na sedenie samostatne prestaviť v pozdĺžnom smere až o 100 milimetrov, zmeniť sklon operadiel a sklopiť ich v pomere 40 : 20 : 40 ako aj nastaviť výšku opierok hlavy. Nastavenie zadných sedadiel sa ovláda prostredníctvom spínačov v obložení dverí typických pre značku Mercedes-Benz. Aj úplné sklopenie zadného operadla sa ovláda plne elektricky cez samostatnú lištu s ovládačmi v batožinovom priestore. Objem batožinového priestoru za zadnými sedadlami má až 825 litrov a v prípade sklopeného druhého radu sedadiel narastie až na 2 055 litrov. O 72 milimetrov širší ložný priestor umožňuje lepšie uloženie rozmernej batožiny. Na praktické uloženie rekreačného náčinia v interiéri boli vyvinuté špeciálne držiaky a ochranné zariadenia ako príslušenstvo. V kombinácii so vzduchovým pružením AIRMATIC možno spínačom spustiť zadnú časť približne o 40 mm nižšie, čo uľahčí manipuláciu s nákladom.

Mercedes-Benz GLE

Exteriér prešiel skôr evolučnými zmenami. Do súčasného dizajnového jazyka zapadá najmä vďaka rozpoznateľným tvarom predných a zadných Full LED svetlometov. Robustnosť zdôrazňujú aj veľké kolesá s priemerom 18 až 22 palcov, nechýba výrazné plastové obloženie podbehov a citlivých častí karosérie. Svetovou novinkou je systém, ktorý dokáže regulovať silu pruženia a silu tlmenia na každom kolese samostatne. Takto pôsobí proti nakláňaniu karosérie nielen v pozdĺžnom a v priečnom smere, ale aj proti vertikálnemu pohybu.

Mercedes-Benz GLE

Nový Mercedes-Benz GLE bude v základe dostupný s novým radovým šesťvalcovým benzínovým motorom s výkonom 270 kW. Ponuku neskôr doplnia aj iné agregáty, medzi ktorými budú aj naftové a hybridné verzie.

Prvý raz je v prípade vozidiel so šesťvalcovým alebo osemvalcovým motorom ako aj hybridného vozidla dobíjateľného zo siete v ponuke plne variabilný pohon všetkých kolies (Torque on Demand, TonD), ktorý podľa zvoleného jazdného programu reguluje rozdeľovanie krútiaceho momentu medzi prednou a zadnou nápravou v rozsahu od 0 do 100 %. S terénnym balíkom na želanie je ako svetová novinka k dispozícii taktiež plne variabilný pohon všetkých kolies (TonD) pre režimy lowrange (s redukovaným terénnym prevodom) a highrange (bez redukovaného terénneho prevodu). Mercedes-Benz GLE je pritom tak prispôsobený na jazdu v teréne ako ešte nikdy predtým.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie