Aktuality

Punto končí bez nástupcu! Čo bude ďalej?

Fiat Punto nepochybne patrí k najobľúbenejším a najznámejším modelom talianskej automobilky. Prvá generácia s kódovým označením Project 176 bola predstavená v septembri 1993 a do predaja sa ešte koncom toho istého roka. Novinka si takmer okamžite získala priazeň verejnosti a v roku 1995 dokonca získala prestížne ocenenie Európske Auto roka. Mestský hatchback vyrábali v troj- a päťdverovom prevedení, nechýbala ani ostrá verzia GT či dokonca kabriolet.

Fiat Punto 1.2 Sporting (1999)

Nástupca (Project 188) sa ukázal svetu na frankfurtskom autosalóne 1999 a vo výrobe vydržal až do roku 2011. Od roku 2005 ho dokonca v srbskej Kragujevaci v licenciu vyrábala Zastava. Tretia generácia, ktorá dostala štýlové meno Grande Punto, však bola predstavená už v roku 2005 a vo výrobe sa vďaka faceliftom udržala dodnes - neuveriteľných 13 rokov. Modernizácie menili aj názov auto a z Grande Punta sa neskôr stalo Punto Evo, z Punta Evo opäť Punto, ktoré môžete na slovenskom trhu stále kúpiť ako nové.

JAZDA: Fiat Punto Evo: Adam a Evo

Predaje však dlohodobo stagnujú, a preto sa výroba tohto modelu má v najbližších mesiacov definitívne ukončiť. Fiat v Európe nemá nástupcu a automobilka si bude musieť poradiť s päťstovkami a ľudovými modelmi Tipo. Riešením by mohla byť európska verzia modelu Argo pre Latinskú Ameriku, ktorá vyzerá fakt dobre. Hovorí sa tiež o tom, že nástupcom Punta bude päťdverová verzia modelu 500 s označením Gardiniera, ktorá by sa na trh mala dostať až v roku 2020.

Prečítajte si aj:


Osud značky Fiat je neistý! Skončí v zabudnutí ako Lancia?

Peter Orosz


Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie