Aktuality

Všetky nové MINI budú mať filter pevných častíc, aj tie na benzín

Všetky nové MINI budú mať filter pevných častíc
Všetky nové MINI budú mať filter pevných častíc

Nie je kam uniknúť. Ak doteraz platilo, že priaznivci benzínových motorov si z majiteľov naftových robili posmešky, že musia mať vo výfukovom systéme filter pevných častíc, po novom budú musieť tieto vtipy obrátiť aj proti sebe.

Trend vybavovať benzínové motory doplnkovým filtrom pevných častíc nie je úplná novinka, automobilky k tomuto kontroverznému kroku pristupujú pre neustále náročnejšie emisné normy z dielne Európskej únie. V zásade nejde o nič, čo by malo majiteľov nových vozidiel trápiť, pretože ich automobily podliehajú záruke. Horšie na tom budú ľudia, ktorí si kúpia jazdenky a budú sa stretávať s problémami, ktoré prítomnosť filtra pevných častíc spôsobuje.

Taký Mercedes-Benz má filtre pevných častíc v autách s benzínovými motormi už dávnejšie, ale MINI nimi vybaví svoje modely od tohto leta. Spoločne s povinnou zmenou technického vybavenia musela automobilka investovať aj do úpravy výroby vo svojom výrobnom závode.

Všetky nové MINI budú mať filter pevných častíc

Naftové verzie modelov MINI Clubman a MINI Countryman už dnes spĺňajú predpisy normy Euro 6d-TEMP (od marca 2018). Ich systém obsahuje nielen filter pevných častíc, ale aj zásobníkový katalyzátor na NOX a katalyzátor SCR so špeciálnym vstrekovaním močoviny (AdBlue).

„Všetky relevantné verzie modelov MINI Clubman a MINI Countryman dostanú od júla 2018 upravené benzínové motory. Vylepšená technológia MINI TwinPower Turbo Technology zníži spotrebu paliva ako aj množstvo vypúšťaných emisií. Oba modely časom na požiadanie dostanú benzínové motory spojené so 7-stupňovou prevodovkou Steptronic,“ uvádza tlačová správa výrobcu.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie