Môže si mestský policajt vypýtať občiansky preukaz alebo ma predviesť na stanicu s putami? A môže zastaviť auto, ktoré nestavilo na stopke?
Zastavenie vodiča policajtom býva väčšinou nepríjemné. Spravidla je to po spáchaní priestupku a výsledkom komunikácie je najčastejšie pokuta, v najlepšom prípade napomenutie, no to sa už v dnešných časoch plnenia štátnej pokladnice nestáva často. Na druhej strane ľudia skôr registrujú štátnych policajtov v zelenej uniforme, modrú uniformu mestských policajtov nevnímajú až tak intenzívne najmä preto, že ich právomoci sú oklieštené a do kontaktu s nimi prichádzajú vodiči menej často než s dopravnými, respektíve poriadkovými policajtmi a colníkmi. Aké sú teda hlavné rozdiely medzi nimi?
**Štátna polícia**
Medzi hlavné úlohy štátnej polície patrí okrem iných povinností aj dohliadanie na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a spolupôsobí pri jej riadení a odhaľuje priestupky a zisťuje ich páchateľov. A ak tak ustanovuje osobitný zákon, priestupky aj objasňuje a prejednáva a môže ich aj sankcionovať podľa platného sadzobníka pokút. Z toho vyplýva, že môžu riešiť všetky porušenia zákona o cestnej premávke, ako aj porušenia iných zákonov.
**Právomoci**
– Merajú rýchlosť.
– Zisťujú, či vodič pred jazdou nepožil alkoholické nápoje či iné návykové látky. Ak sa preukáže, že vodič jazdí pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, majú právo zadržať mu vodičský preukaz a zakázať ďalšiu jazdu.
– Kontrolujú technický stav motorového vozidla, či prešlo vozidlo technickou a emisnou kontrolou a majú právo zadržať technický preukaz, prípadne odobrať EČV v prípade, že vozidlo je nespôsobilé na jazdu.
– Preverujú doklady vozidla a vodiča – technický preukaz, vodičský preukaz, doklad o povinnom poistení.
– Okrem pokuty vám môžu zadržať vodičský preukaz v prípade hrubého porušenia dopravných predpisov.
– Za presne stanovených podmienok vám môžu aj zaistiť auto či predviesť vás na políciu.
– Môžu vám dať maximálnu pokutu 17 000 eur.