Kia Sportage sa bude predávať ako naftový hybrid s manuálnou prevodovkou, poznáme termín predaja a podrobnosti

Kia plánuje elektrifikovať vo veľkom, čistejšieho pohonu sa čoskoro dočká aj nový Ceed a ďalších 14 modelov áut.
Vydané  Text: 

Hybridná technológia KIA EcoDynamics+

Kia sa ukazuje vo výbornom svetle. Avizuje, že do svojich automobilov začne integrovať doplnkový elektrický pohon EcoDynamics+, ktorý vie skombinovať aj s naftovým motorom a tiež s automatickou i manuálnou prevodovkou. Najprv sa dočkáme hybridného esúvečka Sportage, potom aj Ceedu.

Prelomovým modelom značky Kia je celkom nepochybne športový liftback Stinger, avšak ani aktuálne Ceed a Sportage majú čo ponúknuť nielen v otázke dizajnu, ale aj jazdných vlastností, bezpečnosti, komfortu i techniky. Najnovšia správa od Kie zameraná na rozvoj elektrifikovaných pohonov je o to pôsobivejšia, že sa do roku 2025 dotkne celkovo až 16 modelov, medzi prvými práve Sportageu a Ceedu. Kia Sportage EcoDynamics+ sa objaví v predaji už od druhého polroka 2018, teda za niekoľko mesiacov. Druhým modelom, ktorý prinesie novú hnaciu jednotku v roku 2019, bude nová Kia Ceed tretej generácie.

Novinky s hybridným pohonom sú súčasťou stratégie značky Kia elektrifikovať svoje pohony

Hybridná Kia Sportage bude disponovať naftovým motorom a manuálnou alebo automatickou prevodovkou a elektromotorom, ktorý bude čerpať energiu zo 48-voltového akumulátora. Tá sa bude dobíjať nie prostredníctvom kábla, ale iba princípom rekuperácie pri brzdení a spomaľovaní automobilu. Takzvaný mild-hybrid pomôže znížiť emisie oxidu uhličitého o 4 až 7 percent a, samozrejme, aj spotrebu paliva.
Hybridná technológia KIA EcoDynamics+
Mild-hybridná technológia obsahuje kompaktný 48-voltový lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 0,46 kWh a polohybridný štartér MHSG. Elektronickým riadením generátora MHSG pomocou meniča sa systém plynulo prepína medzi dvoma režimami „motor“ a „generátor“. Ak má akumulátor dostatočný náboj, spaľovací motor sa počas spomaľovania a brzdenia automaticky vypne. Systém MHSG potom môže motor opäť bez problémov naštartovať, a to v každej situácii – stačí, ak vodič zošliapne plynový pedál. Zaujímavosťou je, že EcoDynamics+ umožňuje implentáciu do všetkých súčasných motorizácií výrobcu. Uvedenie novej 48-voltovej hnacej jednotky na trh znamená, že spoločnosť Kia je prvým výrobcom, ktorý v celom svojom modelovom rade ponúkne zákazníkom hybridnú, plug-in hybridnú, plne elektrickú a aj 48-voltovú technológiu. Do roku 2025 plánuje spoločnosť uviesť na trh 16 vozidiel s vyspelou hnacou sústavou: päť nových hybridov, päť plug-in hybridov, päť elektrických vozidiel a v roku 2020 aj nové elektrické vozidlo na palivové články.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »SERVIS

Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

 • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

   Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?
 • ROZHOVOR

  Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.