Ak je vonku daždivé počasie, dávajte si pozor! Za ošpliechanie chodca totiž hrozí pokuta

Vedeli ste, že za ošpliechanie chodca počas daždivého počasia vám hrozí pokuta?

Aj takýto paragraf sa totiž nachádza v našom zákone.
Chodec navyše môže požadovať náhradu škody.
Vydané  Text: 

Daždivé počasie je pre mnohých chodcov nepríjemným fenoménom. Nielenže sa musia predierať pomedzi kaluže, častokrát sa stáva, že ich vodiči svojou jazdoupo mokrej vozovke ošpliechajú. Málokro však vie, že chodci majú pre takéto problémy oporu v zákone. Hustý dážď preto nemusí byť zlou správou len pre chodcov. Týka sa výrazne aj vodičov, ktorí by mali pri takomto počasí prispôsobiť svoj štýl jazdy. Ak tak neurobia, hrozí im za to pokuta.

Pozor na kaluže

Počas daždivých dní sa stáva pomerne často, že vodič v aute neúmyselne, v prípade niektorých jednoduchších vodičov, aj úmyselne, ošpliecha chodca, ktorý v tom čase prechádza po chodníku. Hlavne z pohľadu okoloidúcich ľudí ide o pomerne nepríjemnú predstavu. Avšak málokto vie, že sa podobná udalosť považuje za priestupok a hrozí za ňu pokuta. Všetko detailnejšie popisuje zákon 8/2009 Z.z o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Jeho §4 s názvom Povinnosti vodiča v odstavci 2 a v písmene n) uvádza nasledovné:

Vodič nesmie používať hanlivé gestá voči ostatným účastníkom cestnej premávky, vyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode.

Aká je pokuta?

Z vyššie uvedenej definície teda vyplýva, že svojim autom nemôžete rozstrekovať kaluže. Navyše ak náhodou omylom prejdete cez väčšiu kaluž a ostriekate tým chodca na chodníku, podľa zákona vám môže byť uložená pokuta v blokovom konaní do výšky 20 eur. Ďalej má chodec v prípade dokázania priestupku možnosť obrátiť sa na náhradu škody v občianskom konaní.

Na tomto mieste je potrebné dodať, že úrady ukladajú podobný typ pokuty len zriedkavo. Ide však o niečo, čo má čiastočnú oporu v zákone a preto vás dopredu na takúto skutočnosť upozorňujeme. Navyše sa nejedná len o chodcov. Pokutovaný môžete byť aj vtedy, keď ošpliechate aj iného účastníka cestnej premávky.

Je v poriadku obchádzať zápchu cez vedľajšie uličky? Pohľady zákona, praxe a etiky

Inzercia

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.