Fotogaléria:Mini prestáva byť mini

Medzinárodný reťazec 7-Eleven, ktorý má okolo 77 000 prevádzok začne využívať autonómne vozidlá od spoločnosti Nuro na prepravu tovaru zákazníkom v Mountain View v Kalifornii. Zákazníci, ktorí sa nachádzajú v oblasti doručenia, si môžu zvoliť autonómne doručenie od 8:00 do 21:00. Budú si môcť objednať položky ako hranolky, pizzu, nápoje a domáce potreby. K dispozícii im však nebudú losy,… Prečítať celé


Medzinárodný reťazec 7-Eleven, ktorý má okolo 77 000 prevádzok začne využívať autonómne vozidlá od spoločnosti Nuro na prepravu tovaru zákazníkom v Mountain View v Kalifornii. Zákazníci, ktorí sa nachádzajú v oblasti doručenia, si môžu zvoliť autonómne doručenie od 8:00 do 21:00. Budú si môcť objednať položky ako hranolky, pizzu, nápoje a domáce potreby. K dispozícii im však nebudú losy, alkohol a cigarety, teda položky, ktorých predaj je vekovo obmedzený.

Službu si budú môcť objednať pomocou aplikácie 7NOW spoločnosti 7-Eleven, alebo cez webovú stránku 7NOW.com. Tam si pri „pokladni“ bude môcť zákazník zvoliť autonómne doručenie, ak je v jeho lokalite dostupné. Následne by mu mala objednávka prísť do 30 minút rovno domov alebo do kancelárie. Jedným z rozdielov však bude, že zákazníkovi nebude objednávka doručená pred dvere, ale bude si ju musieť prevziať vonku pri autonómnom vozidle.

Obchod 7-Eleven [Unsplash]

Obchod 7-Eleven [Unsplash]

7-Eleven ide s dobou

Týmto sa 7-Eleven pripája k rastúcemu počtu reťazcov reštaurácií, ktoré testujú autonómne doručovanie tovaru. Mnohé reštaurácie skúmajú možnosti autonómneho doručenia, buď prostredníctvom robotov pohybujúcich sa po chodníkoch, alebo pomocou autonómnych motorových vozidiel. Napríklad Domino´s taktiež testuje doručovanie autonómnymi robotmi Nuro R2 v americkom meste Huston a americká sieť reštaurácií Chipotle je investorom spoločnosti Nuro.

Spoločnosť 7-Eleven zatiaľ neuviedla, koľko obchodov alebo vozidiel majú v pláne do pilotného projektu zapojiť. Upravená Toyota Prius od spoločnosti Nuro bude prvým vozidlom, na ktorom bude reťazec 7-Eleven testovať autonómne doručovanie. Neskôr sa test presunie na roboty R2, ktoré sú spoločnosťou Nuro špeciálne navrhnuté na autonómne doručovanie tovaru.

Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť 7-Eleven experimentuje s autonómnym doručovaním. Už v roku 2016 testovala autonómne doručovanie v štáte Nevada v spolupráci so spoločnosťou Flirtey, ktorá sa zaoberá vývojom dronov.

Autonómne vozidlo Toyota Prius spoločnosti Nuro pred obchodom 7-Eleven [Nuro]

Autonómne vozidlo Toyota Prius spoločnosti Nuro pred obchodom 7-Eleven [Nuro]

Autonómne vozidlá budú pod dozorom

Zatiaľ budú mať Priusy na sedadle vodiča ľudského operátora, ktorý bude monitorovať technológiu a zabezpečí úspešné a bezproblémové doručenie. Na základe jeho skúseností s doručovaním bude môcť spoločnosť ďalej prispôsobiť svoje služby. Spoločnosť 7-Eleven uviedla, že je prvou spoločnosťou v Kalifornii, ktorá ponúka komerčnú autonómnu doručovaciu službu. Určite však nebude posledná. Ostatné spoločnosti vrátanie C3, Kitchen United a Chick-fil-A už údajne tiež testovali autonómne roboty za účelom doručovania. Autonómne vozidlá spoločnosti Nuro dokonca používajú aj predajne CVS Pharmacy v Hustone v štáte Texas.

Autonómne vozidlo R2 spoločnosti Nuro [Nuro]

Autonómne vozidlo R2 spoločnosti Nuro [Nuro]

Spoločnosť Nuro

Spoločnosť Nuro bola založená v roku 2016 Davom Fergusonom a Jiajunom Zhuom, bývalými zamestnancami spoločnosti Google. Tí pracovali na projekte autonómneho auta, z ktorého sa neskôr stal projekt Waymo. Dnes má spoločnosť Nuro hodnotu 5 miliárd dolárov a je jednou z mála amerických spoločností, ktoré na verejných komunikáciách prevádzkujú vozidlá úplne autonómne, teda bez vodiča za volantom. V porovnaní s konkurenciou sa spoločnosť zameriava hlavne na doručovanie a nie na prepravu osôb. Spolupracuje tiež na projektoch so spoločnosťami ako napríklad Kroger alebo FedEx.

Inzercia

Zástancovia tejto technológie tvrdia, že roboty môžu dodávať jedlo udržateľnejším spôsobom a dokonca cenovo dostupnejšie ako vodiči. V posledných mesiacoch dokonca veľké spoločnosti poskytujúce doručovanie Uber Eats a DoorDash predstavili plány na nasadenie autonómnej technológie.

 

 

Zdroje: TechCrunch, Restaurant Business Magazine, The Verge, PCMag

Pokračujte na ďalší príspevok »Inzercia

Advertisement