Rýchlosť na diaľnici už len 120 km/h, kvôli nedostatku paliva obmedzujú vodičov

Na rýchlych cestách máme spomaliť, aby zostalo dosť nafty. Rýchlosť na diaľnici má byť na Slovensku už iba maximálne 120 km/h.
rýchlosť na diaľnici

Popri zákaze tankovania na čerpačkách pre autá so zahraničnými ŠPZ chcú experti znížiť rýchlosť na diaľnici o 10 kilometrov za hodinu. Pre Slovensko by to znamenalo nový rýchlostný limit 120 km/h.

Energetická kríza vyvolaná konfliktom na Blízkom východe už má konkrétne negatívne dopady aj na Slovákov. Blokáda strategického Hormuzského prielivu odrezala svet od takmer 20 % globálnych dodávok ropy. To v praxi znamená výpadok približne 20 miliónov barelov denne.

Ceny suroviny už definitívne prekročili hranicu 100 USD za barel. Ropa Brent aktuálne stojí 122 amerických dolárov. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) ohlásila tvrdý záchranný plán.

tankovanie

Nová rýchlosť na diaľnici, nižšia spotreba

Hlavnou zbraňou v boji proti nedostatku palív má byť jednoduchý krok. Pomalšia jazda na diaľnici. IEA zverejnila správu s 10 konkrétnymi návrhmi, ktorým dominuje zníženie rýchlostných limitov na diaľniciach o minimálne 10 km/h.

Hoci sa to vodičovi môže zdať ako zanedbateľný rozdiel v čase jazdy, pre ekonomiku ide o kľúčovú úsporu. Spotreba paliva v osobnom aute klesne o 5 až 10 %. To má následne efekt na úrovni celého štátu, keďže nastane zníženie dopytu po rope vraj až o 6 %.

V dôsledku toho sa má zmierniť závislosť Slovenska a ďalších krajín od importu, čo je kritické najmä pri nafte, pričom jej ceny reagujú na výkyvy trhu najcitlivejšie.

Aj keď Slovnaft ako líder trhu vďaka uvoľneniu štátnych zásob udržal ceny dieselu na úrovni 1,54 eura, v mnohých európskych krajinách už prekročili 2 eurá za liter a zdražovaniu sa nevyhne ani Slovensko.

diaľnica

Vláda vraj nemá čakať

Experti už naznačili, že slovenská ani iné vlády nemusia čakať na zdĺhavé legislatívne procesy. Zmeny sa vraj dajú zaviesť za pochodu využitím elektronických informačných tabúľ na diaľniciach a rýchlostných cestách a takisto apelovaním na úrady a verejný sektor, aby išli príkladom.

To by znamenalo, že napríklad na diaľničnom obchvate v Bratislave by sa podľa odborníkov mala umelo znížiť rýchlosť. Aj keď by situácia v premávke umožňovala jazdiť 130 km/h, odborníci požadujú umelo znížiť rýchlosť na diaľnici na 120 km/h.

Pre skeptikov uvádza IEA konkrétny príklad. Je ním Pakistan. Tamojšie úrady pod tlakom krízy už nové limity pre rýchlosť na diaľnici zaviedli. Na rýchlych cestách sa tam namiesto 120 km/h jazdí teraz už len maximálne stovkou. Obmedzenia zasiahli aj nákladnú dopravu.

rýchlostný limit na diaľniciach

Návrat do éry práce z domu?

Správa IEA však nie je len o prísnejšom limitovaní maximálnej rýchlosti. Agentúra navrhuje znovu presadzovať riešenia známe z čias pandémie. Patrí medzi ne práca na diaľku, teda home office, či obmedzenie zbytočných služobných ciest s využívaním leteckej dopravy.

Expertom sa pozdáva aj zákaz jazdy autom vo veľkých mestách jeden deň do týždňa, išlo by o takzvané nedele bez áut.

Predpovede ukazujú, že stredoeurópsky región vrátane Slovenska sa musí pripraviť na ďalšie zvyšovanie cien pohonných hmôt, ktoré dosiahnu rekordné hranice. K ekológom, ktorí chceli obmedziť autá už dávno, sa teraz pridávajú aj ekonómovia.

To sa nepáči mnohým vodičom a pre nový limit na tankovanie nafty na Slovensku (maximálne do sumy 400 eur) sú nespokojní aj dopravcovia. Od pondelka totiž nebudú vedieť naplniť nádrže svojich áut doplna.

Zdroj: IEA, titulná foto: B. Račko





K autám to Alexa ťahalo odmalička. Dnes rád mapuje kľúčové zmeny v automobilovom sektore a dopravných predpisoch. Rozumie témam, ktoré trápia moderných motoristov, a snaží sa ich vysvetľovať ľudskou rečou. Okrem toho, že Alex Šefčík upozorňuje vodičov na blížiace sa zmeny, rád píše o novinkách vo svete automoto. Na autá sa pozerá hlavne prakticky z pohľadu toho, čo prinášajú ľuďom v každodennom živote. E-mailový kontakt pre pripomienky a návrhy tém: alexsefcik20@gmail.com