Testy

Porsche Cayenne Turbo GT: Vyskúšali sme superšportové SUV, ktoré prekonalo rekord na Nürburgringu!

  • Ako prvá redakcia na Slovensku sme vyskúšali nové Porsche Cayenne GT
  • S paketom Sport Chrono Package akceleruje z 0 na 100 km/h za fantastických 3,3 sekudy
  • Zisťovali sme, čo sa zmenilo na pohonnom ústrojenstve so štvorlitrovým osemvalcom
  • Kapacita nádrže Cayenne GT je až 90 litrov, čo ho predurčuje na dlhé trasy diaľnicami
  • Porsche Cayenne GT jazdil motoristický novinár Peter Orosz vo Švédsku

Rivalitu má ľudstvo v krvi. Američania chceli byť prví na mesiaci, Dubaj túžil po najvyššej budove sveta a Porsche malo ambíciu zlomiť rekord na Nürburgringu s najrýchlejším SUV. Každý z týchto projektov vyžadoval veľa peňazí, ľudskej vynaliezavosti a snahy posúvať technologické hranice možného ďalej než kedykoľvek predtým. V prípade lunárnej misie však išlo skôr o politickú hru než čistý vedecký záujem. Rovnako pri pohľade na smiešnu hustotu zaľudnenia v Spojených arabských emirátoch môžeme napísať, že Burdž chalífa bola viac ukážkou dominancie než abstraktným riešením problému s nájomným bývaním. A čo Porsche s modelom Cayenne Turbo GT? Potrebuje svet 2 300 kilogramov vážiace SUV s výkonom 471 kW (640 k) a zrýchlením z 0-100 km/h za 3,3 sekundy? Určite nie. Rovnako ako misia Apollo alebo Burdž chalífa, aj samotné Porsche Cayenne Turbo GT symbolizuje oveľa viac než len požiadavky zákazníkov. V tomto prípade ide predovšetkým o prezentáciu technologickej vyspelosti, dokonalého inžinierstva a dlhoročných skúseností, akými nedisponuje takmer žiadna iná značka na svete.

Okrem toho dáva Porsche týmto modelom všetkým jasne najavo, že spaľovacích motorov sa nehodlá vzdať bez boja. Akoby natruc umiestnili inžinieri pod kapotu čistokrvný benzínový osemvalcový štvorliter bez akéhokoľvek prídavného hybridného systému. Žiadna baterka, žiaden elektromotor. A že Nemci nemajú zmysel pre humor? Čerešničkou na torte bol výber miesta našej prvej jazdy s Cayenne Turbo GT, ktorú sa ľudia z Porsche rozhodli uskutočniť práve v environmentálne založenom Švédsku.

Porsche Cayenne Turbo GT: Vyskúšali sme superšportové SUV, ktoré prekonalo rekord na Nürburgringu!

NA OKRUHU

Keďže sme však nechceli, aby nám cestu skrížili ekologickí aktivisti na čele s Gretou Thunberg, vybrali sme sa po prílete z letiska priamo na tamojší závodný okruh Gotland Ring s dĺžkou 7,3 km, ktorý si od miestnych jazdcov vyslúžil prezývku „malý Nürburgring“. Členitý reliéf, rýchle, pomalé aj dvojité zákruty, šikany či vlásočnice. Skutočne dokonalé miesto na overenie schopností každého auta.

Inžinieri z Porsche si dali záležať na tom, aby bol Cayenne Turbo GT použiteľný aj na závodnej trati. Rozhodne nešlo len o osadenie výkonnejšieho motora pod kapotu. Okrem toho, že osemvalec dostal pevnejšie ojnice, piesty či dokonca kľukový hriadeľ, prepracované boli aj ďalšie časti vozidla. Gigantickému výkonu prispôsobili tiež vodou chladenú 8-stupňovú prevodovku s pohotovejším radením. Na nižšej hmotnosti má podiel špecifický titánový výfuk s vynechaným stredovým tlmičom a karoséria zas môže rátať s karbónovou strechou, karbónovými aerodynamickými prvkami a odľahčenými 22-palcovými diskami kolies. Exteriéru dominujú ďalšie funkčné prvky ako napríklad väčšie nasávacie otvory či aktívny zadný spojler, ktorý poskytne o 25 kg väčší prítlak v porovnaní s modelom Turbo S. K tomu všetkému si môžete ešte prirátať o niečo tuhší, o 17 mm znížený vzduchový podvozok či na mieru vyvinuté pneumatiky Pirelli P Zero Corsa. Výsledok?

Porsche Cayenne Turbo GT: Vyskúšali sme superšportové SUV, ktoré prekonalo rekord na Nürburgringu!

Pri prvotnom zrýchlení z miesta vás hrubá sila zaprie do športovej sedačky a mohutná karoséria sa chvíľkovo nakloní dozadu. Je neuveriteľné, ako dokážu systémy v spolupráci s pohonom všetkých štyroch kolies preniesť kolosálnych 850 Nm krútiaceho momentu na cestu bez akéhokoľvek preklzu so zachovaním maximálnej stability, spoza volantu nie sú pri plnom zrýchlení potrebné takmer žiadne korekcie smeru. Prevodovka v športovom režime okamžite reaguje a nechá motor vytočiť až k červenému poľu. Na dvojke prekračujeme rýchlosť 100 km/h a Cayenne Turbo GT začína tušiť, že dnes sa nepôjde na spotrebu.

Porsche Cayenne Turbo GT: Vyskúšali sme superšportové SUV, ktoré prekonalo rekord na Nürburgringu!

Krátko pred koncom prvej rovinky mi v spätnom zrkadle udrie do očí aktívny zadný spojler, ktorý sa automaticky vysúva do prvej polohy. Prišiel čas brzdiť, no už v prvej zákrute sa ukázalo, že so spomaľovaním sa nemusíte ponáhľať. Všetky zmysly vám síce podvedomo šepkajú, že v prípade 2 300 kilogramov vážiaceho SUV by bolo vhodné zošliapnuť brzdový pedál o niečo skôr, no karbón-keramické brzdy vypĺňajúce takmer celý vnútorný priemer 22-palcových diskov prekonávajú všetky prvotné očakávania. Keď však príde správny čas, musíte na ne razantne dupnúť, pretože samotný pedál je v športovom režime o niečo tvrdší. Zároveň dovoľuje relatívne presné dávkovanie brzdného účinku. Pomerne tuhé je tiež samotné riadenie, ktoré v športovom režime presne a rýchlo reaguje na pohyby volantom. Jeho veniec obtiahnutý alcantarou navyše krásne padne do ruky a poskytuje slušný grip, takže sa vám len tak nevyšmykne z rúk. Na okruhu s ním však musíte zaobchádzať jemne, Cayenne Turbo GT potrebuje čas na prenos hmotnosti pred vjazdom do zákruty.

Porsche Cayenne Turbo GT: Vyskúšali sme superšportové SUV, ktoré prekonalo rekord na Nürburgringu!

HRANICE MOŽNÉHO

Napriek tomu, že znížený podvozok a trojkomorové vzduchové odpruženie krásne optimalizuje náklony karosérie, fyzikálne zákony oklamať nedokážu. Ak to s rýchlosťou preženiete, alebo budete chcieť Cayenne prekvapiť náhlou zmenou smeru, začne sa vzpierať. A to nechcete. Autu musíte vopred naznačiť, čo sa chystáte urobiť. Najlepšie jemnými pohybmi volantu či citlivou prácou s pedálmi. Po zoznamovacom kole sme začali výraznejšie zrýchľovať a nás neprestávalo prekvapovať, s akou chuťou sa Porsche Cayenne vrhalo do zákrut, v ktorých pôsobilo až prekvapivo neutrálnym dojmom. Podvozok a riadenie s vodičom neustále komunikujú a dávajú mu včas vedieť, kde by bolo vhodné pri ďalšom kole upraviť štýl jazdy či znížiť rýchlosť. Napriek tomu má skutočné limity Porsche položené vysoko, no treba otvorene priznať, že dostať sa k ním vyžaduje poriadnu dávku odvahy aj šoférskeho umenia. So všetkými pomocnými elektronickými funkciami však zvládne svižnú jazdu na okruhu aj človek bez pretekárskej licencie.

Porsche Cayenne Turbo GT: Vyskúšali sme superšportové SUV, ktoré prekonalo rekord na Nürburgringu!

A v tom tkvie zmysel tohto auta. Nikto neočakáva, že majestátny Cayenne Turbo GT nahradí na okruhu 911ku. Väčšinu času strávi toto SUV na bežných cestách, kde bude robiť pasažierom radosť prvotriednym spracovaním a komfortom pre 4 dospelé osoby s batožinou. Je neuveriteľné, že s jediným autom môžete zdolávať obrubníky pred nákupným centrom, vybrať sa s rodinou na výlet do hôr a pri jazde na nemeckej diaľnici dosiahnuť rýchlosť 300 km/h. A keď vás rovná cesta náhodou prestane baviť, s modelom Turbo GT stačí kedykoľvek odbočiť na najbližší závodný okruh a znepríjemniť život legendám od Ferrari, McLarenu či Lamborghini.

Porsche Cayenne Turbo GT - informačná tabuľka

Obchodné informácie
Značka Porsche
Model Cayenne
Model - Typ GT
Model - rok výroby 2021
Rozmery a hmotnosti
Dĺžka 4942 mm
Šírka 1995 mm
Výška 1636 mm
Rázvor 2895 mm
Objem palivovej nádrže 90 l
Prevádzková hmotnosť 2295 kg
Maximálna hmotnosť 2765 kg
Objem batožinového priestoru (min.) 482 dm3
Objem batožinového priestoru (max.) 1464 dm3
Motor a prevodovka
Počet valcov 8
Objem valcov 3996 cm3
Najvyšší výkon 640 k
Najvyšší výkon 471 kW
Najvyšší výkon pri ot./min. 6000
Najvyšší krútiaci moment 850 Nm
Najvyšší krútiaci moment pri ot./min. 2.300 - 4.500
Výkony a spotreba
Kombinovaná spotreba 14,1 L
Emise 319 CO2g/km
Maximálna rýchlosť 300
Zrýchlenie 0 – 100 km/hs 3,3

TECHNICKÉ ÚDAJE na stránke výrobcu

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Neporaziteľný / SsangYong Rexton Club
Magazín

Neporaziteľný / SsangYong Rexton Club

SsangYong vytvoril špeciálnu edíciu vlajkovej lode Rexton, ktorá je ako šitá na mieru slovenským rodinám. Rexton Club dáva dokopy to podstatné, aby ponúkol bezkonkurenčný pomer ceny a hodnoty. Cenovka sa začína už na úrovni 34 990 €!