Testy

PRVÁ JAZDA: 300-koňový Grandland X Hybrid. Maximálka vás prekvapí!

Vedeli ste o tom, že Opel si všimol elektromobilitu medzi prvými?

Hoci na to už mnohí zabudli. Opel Ampera sa predstavil totiž v roku 2012, teda v rokoch, keď väčšina automobilových výrobcov o tomto druhu pohonu ani nerozmýšľala. Pravdupovediac, veľa fanúšikov si tento druh pohonu nezískal, svojím dizajnom však zaujal aj naznačil, že Opel myslí na budúcnosť. Dnes je Opel Grandland X Hybrid 4 už druhým elektrifikovaným modelom výrobcu po elektrickej Corse. Do roku 2024 chce mať Opel všetky modely elektrifikované. Alebo skôr musí, lebo tak to teraz diktuje Únia.

Opel Grandland X Hybrid 4 × 4

Voľba na model Grandland padla celkom logicky, je to jeden z najobľúbenejších modelov, minulý rok zaznamenal nárast plus 22 percent. Napriek prebiehajúcemu džihádu proti SUV, dokazuje úspech Grandlandu X žiadanosť tejto kategórie u zákazníkov. V zásade možno verziu Hybrid 4 považovať za politicky korektné SUV. Dokáže kombinovať bezemisnú prevádzku s módnym formátom karosérie. A aby aj fanúšikovia klasických výkonných limuzín mali svoje genitálie namieste – konštruktéri nadopovali Grandland X Hybridi 4 systémovým výkonom rovných tristo koní.

Opel Grandland X Hybrid 4 × 4

Matematika konštruktérov bola jednoduchá. Základom je motor 1,6 Turbo s maximálnym výkonom 147 kW (200 k) plus dva elektromotory. Jeden vpredu a druhý vzadu, pričom každý z nich má odlišný výkon. Predný elektromotor poskytuje 81 kW (110 k), zadný je silnejší a poskytuje až 83 kW (113 k). Maximálne výkony oboch motorov stačia na to, aby ste v čisto elektrickom režime mohli jazdiť aj na diaľnici, maximálna rýchlosť v elektrickom režime je až 135 km/h. Pôsobivé. Až v prípade kick-downu v režime Hybrid alebo Sport sa pripojí spaľovací motor a dopuje oba elektromotory prídavným výkonom. Jediným rušivým prvkom je fakt, že okamžite vyskočí do maximálnych otáčok. Výsledkom je zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,1 sekundy a maximálna rýchlosť 235 km/h. Maximálny výkon systému je 221 kW (300 k) a maximálny krútiaci moment je až 520 Nm. Nielen akcelerácia, aj pružné zrýchlenie patrí medzi silné stránky elektrifikovaného modelu Opel. Výrobca tak nenecháva bokom ani zábavnú časť jazdenia. Preverili sme aj tú a môžeme potvrdiť, že Grandland X Hybrid 4 má dostatok potencie na to, aby vás dokázala potiahnuť aj v zákrutách. Režimy Electric/Hybrid/All Wheel Drive/Sport naznačujú širokú škálu kompetencií. Nechýba ani režim jazdy na nespevnenom povrchu. Pohon 4 x 4 je v tomto prípade elektrický, nezabúdajme na maximálny výkon oboch elektromotorov. Ich výkon je k dispozícii aj v prípade, že v batérii už nie je dostatok šťavy na čisto elektrický pohon. Stará sa o to štartér-generátor umiestnený na boku motora. Poháňaný je remeňom a dokáže energiou zásobovať elektromotory v prípade, že batéria to nestíha.

Nevynechajte tiež naše videotesty na YouTube

Každodenný život

Fascinujúce na týchto údajoch je fakt, že zvonka tieto hodnoty nevnímate. Iba nápis Hybrid 4 x 4 na veku kufra naznačuje kombináciu spaľovacieho motora s elektromotorom. Teda ak nerátame čiernu kapotu, ktorá vám tento fakt naznačí. Integráciu týchto prvkov umožňuje podvozková plošina EMP2, vďaka ktorej sa elektrifikované verzie vyrábajú na identickej linke v Eisenachu ako štandardné verzie. Batérie sú umiestnené do podlahy, čo má za následok menšiu palivovú nádrž, ktorá je v tomto prípade 43 litrov. Technickou odlišnosťou k ostatným verziám je aj 8-stupňový automat s viaclamelovými spojkami namiesto hydrodynamického meniča na lepšie zníženie trecích strát a zvýšenie dojazdu v elektrickom režime. Kapacita batérie je 13,2 kWh, čo je na plug-in hybrid slušná hodnota. V rámci cyklu WLTP dosiahol Grandland X Hybrid 4 dojazd až 59 kilometrov. To znamená, že väčšina obyvateľov by svoje denné jazdenie mala vybaviť potichu a bezemisne. Konštruktéri mysleli aj na dobíjanie a systém má aj vstavanú nabíjačku s meničom striedavého prúdu na jednosmerný. Zo 400-voltovej siete si dokážete potiahnuť až 7,4 kW, čo znamená, že batéria bude plne nabitá už za menej ako dve hodiny.

Opel Grandland X Hybrid 4 × 4

Navyše Opel vám zabezpečí po zakúpení aj inštaláciu Wallboxu, takže komfort zákazníka je v tomto prípade maximálny. No aj v prípade, že máte len klasickú 230-voltovú zásuvku, maximálny výkon nabíjania 1,8 kWh znamená, že počas „nočného“ oddychu „dotankujete“ za 7:10. Ak to situácia dovolí, dokáže si nabíjačka potiahnuť až 4 kW, čo znamená plné dobitie batérie za 4 hodiny. Ak nemáte šancu doma nabíjať, môžete využiť režim E save, ktorý dokáže nabiť batérie za jazdy. Nám sa to podarilo v priebehu 50 kilometrov, vodič má možnosť si zvoliť, koľko percent chce dobiť. Maximum kapacity dobil systém počas jazdy síce za cenu vyššej spotreby, na druhej strane do mesta sme dorazili už s plnou baterkou, presne tak, ako si to dnes politici želajú. Kombinovaná spotreba vášho jazdenia logicky závisí od vášho štýlu jazdenia, takže tú preveríme v teste. Poslednou neznámou ostáva cena. Tá rozhodne o obľúbenosti.

Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie