Autoviny.sk

VIDEO: Stret generácií Fordu Mustang! Nenechajte si újsť porovnanie najstaršieho s najmladším

Charakter

Nový Mustang dostal väčšie svaly a poriadne hlasivky. Zabudnite na klišé o amerických autách. Toto auto si vás omotá okolo prsta nielen výkonom, ale aj charizmou.

Ford Mustang história
Najstarší s najmladším Mustangom
Zdroj: Michal Čabai

Tmu, chlad a ticho podzemnej garáže postupne narúša tlmené klopkanie krokov. Na niekoľkokrát sa odráža od holých stien a jasne sa zosilňuje. Chladné žiarivkové svetlá sa postupne nesmelo preberajú zo spánku ospalým prebliknutím. Vtom kroky ustanú. Priestor ožiari jasný oranžový záblesk a hneď po ňom počuť prácu kľučky a otvorenie automobilových dverí. Trochu zavŕzga koža, dvere sa zatvoria a kým doznie ich ozvena, počuť tiché kliknutie bezpečnostného pásu. Pár sekúnd je ticho a potom.... V8!

Cvakne štartér a po kratučkom zakvílení zubov sa ozve mohutné zahromženie osemvalca, ktorého hlboký bublavý zvuk okamžite zaplní každý kubický centimeter celého poschodia aj za dva rohy. Cítiť ho aj v hrudníku. Jemná rezonancia, z ktorej sa vám zježia chlpy na rukách. Je to krásny, plný, hlboký zvuk, ktorý však nepôsobí letargicky, ale rytmicky presne. Krátke pošteklenie plynového pedála rezultuje v nástojčivé vyskočenie otáčok motora, ktorý hegne celým autom doprava. Vznikne pritom akustická vlna spúšťajúca alarmy susediacich zaparkovaných áut, na ktorej sa dá surfovať ešte niekoľko sekúnd, než doznie. A toto vás môže čakať každé ráno. Teda ak si neaktivujete režim „dobrý sused“, v rámci ktorého si môžete naprogramovať, odkedy dokedy má byť klapka v novom výfuku nového Mustangu zatvorená, aby ste nerušili susedov. Áno, nový Mustang je rovnako seriózny, ako má zmysel pre humor. A práve preto ho budete milovať!

Pokus č.2

Trochu kontextu: posledná generácia legendárneho Fordu Mustang je prvá, ktorá sa oficiálne začala predávať aj v Európe. A keďže Európania sa neuspokoja len tak s hocičím, aj ##Ford musel na Mustangu riadne popracovať.## Už nestačilo hodiť veľký osemvalec na generický podvozok s polotuhou zadnou nápravou a pozabudnúť na brzdy. Mustang dostal kompletne nové šasi s nezávislým odpružením vpredu aj vzadu, riadne brzdy a treba uznať, že výsledok bol pozoruhodný, aj keď nie veľmi špeciálny. Autu chýbal výraznejší zvuk a precíznejší podvozok. Mustang bol teda veľmi fajn, ale mal priestor na zlepšenie. A ten pri faceliftovanom modeli inžinieri veru využili. Úradníkov zaujíma, že nový Mustang je teraz bezpečnejší, lebo má nové asistenčné systémy. Nás zaujíma, že má upravený výfuk s klapkami, výkonnejší motor a v opcii adaptívne magnetoreologické tlmiče a novú desaťstupňovú automatickú prevodovku. Tak aký teda je?

Všetci sme len deti

Načo vám je ohromný päťlitrový osemvalec, keď ho nenecháte spievať svoju barytónovú operu? S novým Mustangom tento problém riešiť nebudete. Jeho upravený výfuk má niekoľko režimov. V tom najotvorenejšom má nádherný mocný zvuk, avšak bez nepríjemných tónov alebo dunenia. Je to pravý americký soundtrack,nie však nedisciplinovaná lenivá bublačka. Z tohto motora cítiť, že je pripravený na akciu.Vyrážam. Motor zahrmí svojím osemvalcovým brblotom a Mustang plynulo zrýchľuje. Ten zvuk je fantastický. Vďaka nemu je maximálny zážitok šoférovať Mustang pri akejkoľvek rýchlosti. Prevodovka je zvláštna. Má desať (!) stupňov, pritom vzhľadom na krútiaci moment 529 Nm by potrebovala asi tri. Vďaka novej konštrukcii má schopnosť zaradiť ktorýkoľvek stupeň priamo a aj to využíva. Pri bežnej jazde preskakuje dvojku aj štvorku a vám sa zdá, ako keby ste jazdili na historickom automate. Vôbec mi to neprekáža, dokonca to dodáva zvuku auta isté retro čaro. Dieťa vo mne je spokojné, teraz je čas pozrieť sa na nový Mustang z dospeláckej stránky.

Plnokrvník

Pri normálnej jazde je Mustang prekvapivo pohodlný. Medzi mestami žerie 8,5 l/100 km a odhlučnenie podvozka mu môže závidieť aj také BMW M3. Lenže potom sa môžete začať hrať s nastaveniami, a je ich teda dosť. Jazdných režimov je šesť. Ovplyvňujú reakcie na plyn, tuhosť riadenia, stabilizáciu, prevodovku, výfuk, grafiku digitálnych prístrojov a aj nastavenie adaptívnych tlmičov, ktoré sú tu novinka. Režimov je na môj vkus priveľa a dá sa medzi nimi prechádzať len jedným smerom, čo je občas frustrujúce. Chýbalo mi aj oddelené nastavenie tuhosti tlmičov. To sa viaže na režim motora a prevodovky. Je tu síce individuálny režim „My Mode“, ale ten tiež neposkytuje absolútnu voľnosť. Na dobrej trati je však voľba jasná: režim Race, vypnúť stabilizáciu a poriadne pridať plyn. Tu sa ukáže iná tvár päťlitra. Jeho zvuk sa zmení z bublania na ostrejšie a nástojčivejšie vrčanie, ktoré sa za hranicou 5 000 otáčok zmení na rev. S otáčkami energicky rastie jeho chuť po ďalších a k výfuku sa pridá aj ostrý zvuk sania. Ten motor má neskutočné zásoby energie a aj keď má mohutný záťah naspodku, výkon 336 kW (451 k) nájdete až pri 7 000 otáčkach, pričom maximum je 7 200! Prevodovka má pri ostrej jazde až priveľký výber stupňov a občas je zmätená. Takže ste odkázaní radiť manuálne. Je to O. K., ale konkurencia to vie rýchlejšie. V športovom režime tlmiče brilantne držia pohyby karosérie pod kontrolou, pritom sa z Mustangu nestane kostitras. Veľmi ma prekvapila jeho schopnosť zatáčať, ktorá nekorešponduje s hmotnosťou okolo 1 750 kg. Vie byť relatívne precízny, ale aj chuligán. Reaguje pritom na všetky šoférske techniky.

Prenos hmotnosti, brzdenie do zákruty. Niekedy stačí povoliť plyn a Mustang priateľsky nechá zadok vykročiť vbok, kde keď ho podchytíte plynom, môžete ťahať dlhé zadymené drifty. Je to až nepochopiteľne jednoduché aj vďaka perfektným reakciám na plyn. Pri ostrej jazde ma veľmi prekvapila priľnavosť prednej nápravy a brzdy. Šesťpiestikové strmene Brembo sa dokážu neskutočne zahryznúť do obrovských kotúčov a vy máte čo robiť, aby ste sa obesení cez bezpečnostný pás nadýchli. Ich výdrž je tiež špičková a cit v pedáli dokonalý. Nepreháňam. Mustang však nie je mašina, ktorá by sa s vami bila. Nie je to konkurent BMW M3. Je trochu ťažkopádnejší a mäkší, ale paradoxne to je na ňom veľmi príjemné. Jazda s ním nie je ako tanec na ostrí noža. Okno medzi priľnavosťou a šmykom je relatívne veľké a auto vám ho výborne odkomunikuje jemnými náklonmi karosérie. A keď ste skôr rovinkár? Mustang vás poteší špeciálnym režimom na šprinty, systémom linelock na uľahčenie burnoutov a dokáže vám aj odmerať preteky na 400 metrov. Pekne so semaformi a zmeraním vášho reakčného času. Je to auto, ktoré svojím dizajnom, zvukom a schopnosťami pobaví masy. Nie preto, lebo je najrýchlejšie, ale preto, lebo má charakter na rozdávanie. A pritom jeho cena je v podstate smiešna. Tým vlastne kráča v šľapajach, v ktorých kráčal aj prvý Mustang pred 55 rokmi. Akurát teraz to nie je len pozér, ale seriózne dobré auto po každej stránke.

Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.
Vždy som túžil pracovať s autami a tento sen sa mi splnil v tej najdokonalejšej podobe. A nevyužil som ho len na to, aby som sa mohol voziť po meste. Chcel som autám rozumieť a vedieť ich čo najlepšie ovládať. Tak som si ako prvé auto kúpil staré BMW 328i. Po rokoch úprav (auta aj šoféra :-) ) som s ním na Slovakia Ringu už naháňal oveľa novšie a silnejšie autá. Vždy ma fascinovala jazda na hrane a tak na okruhu trávim čo najviac času. Či už pre zábavu, alebo občas ako inštruktor. Autá nehodnotím len podľa infotainmentu a objemu kufra, ale najmä podľa charakteru, techniky a jazdných vlastností. Obľúbené autá? Toyota GT86, Mazda MX-5, BMW M3 a Porsche 911 GT3.

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie