Testy

VIDEOTEST: Lexus UX 250h (2019) hotová oáza pokoja?

Problémy jedného nemusia byť aj problémy druhého. Je pravda, že v našich končinách sa viac rieši spotreba, objem kufra a cena než čokoľvek iné. Ale znamená to, že sa to týka úplne každého? Neznamená.

Lexus sa dá iba ťažko nazvať automobilkou pre každého. Sami sú si toho vedomí, a tak sa neviažu konvenciami a vyrábajú autá, ktoré vytŕčajú z radu. Stačí sa pozrieť na ich dizajn, ktorý akoby namiesto pomocou tužky vznikal pomocou katany. A najnovší prírastok Lexus UX nie je výnimka. Tento kompaktný crossover sa hlási do mesta, pričom jeho jediný cieľ je poskytnúť šoférovi luxus, štýl a v našom prípade aj nízku spotrebu. Testujeme totiž verziu UX250h AWD, ktorá sa vyznačuje hybridným pohonom. V tejto triede je dosť ojedinelý aj náhon na všetky štyri kolesá. Ten tu síce rieši dodatočný elektromotor na zadnej náprave, ale pre lepšiu trakciu to stačí. Preto, aby som o tomto aute vedel písať, som sa musel úplne odosobniť od osobných záujmov a predpokladov. Inak by som ho totiž zniesol pod čiernu zem pre jeho vysokú cenovku a nie veľkú úžitkovú hodnotu. Jeho batožinový priestor má objem len 283 litrov. Dobre si túto hodnotu zapamätajte, lebo v cenníku ani v technických tabuľkách ju nenájdete. Asi sa za ňu v Lexuse hanbia a schovali ju len do brožúry. Opäť sa však dostávame k tomu, že sú medzi nami ľudia, ktorí si môžu dovoliť kúpiť niečo, čo nepredstavuje najlepší pomer ceny a výkonu, ale na druhej strane to skrátka chcú. A Lexus UX250h je dobrý príklad na objekt túžby. Nie je tuctový, je svojím spôsobom elegantný a o majiteľovi hovorí, že má dizajnové cítenie.

Lexus navrhoval model UX tak, aby to bol crossover, ktorý jazdí ako hatchback. Nepochybujem, že podvozkoví inžinieri robili, čo mohli, ale keď UX postavíte k nejakému hatchbacku, zistíte, že nie je takmer vôbec väčší či vyšší. To mu medzi ostatnými crossovermi dáva istú výhodu. Čo UX nemá na veľkosti, to si kompenzuje masívnymi plastovými blatníkmi vystupujúcimi riadny kus z karosérie. Zvyšok dizajnu je pritom jemný až ženský, so zaujímavými líniami a s futuristickými tvarmi. Predná maska Lexusu je ako vždy umelecké dielo. Zadné LED svetlá spája futuristický LED pásik, ktorý je vo svojom najtenšom bode hrubý iba 3 mm. Všetko je to fajn, kým nezapnete blinker a nezistíte, že ten tvorí klasická žiarovka. Na takomto aute to pôsobí ako päsť na oko.

Vnútri je UX klasický Lexus. Najmä vo výbave F Sport Top. Je to zbierka drahých materiálov a nezvyčajných tvarov, ktoré vás ohúria natoľko, že zabudnete na lacno pôsobiace výplne dverí. Sedadlá sú špičkové a aj tak vyzerajú. Môj najobľúbenejší prvok je jednoznačne digitálny prístrojový štít s pohyblivým prstencom. Nie je to novinka, ale nič viac cool neexistuje, to vám garantujem. Lexus UX chce byť iný za každú cenu, a tak ponúka aj nevídané ovládanie rádia na lakťovej opierke. Najprv ma to trochu vystrašilo, ale po čase som si zvykol a dokonca to považujem za veľmi dobré riešenie. Presne opačne hodnotím touchpad. Ovládať ním čokoľvek za jazdy je podľa mňa nebezpečné a už lepšie a rýchlejšie by to šlo cez dotykový displej.

To však zákazníkovi modelu UX250h nebude prekážať. Ten si bude vychutnávať pohodovú a mimoriadne plynulú jazdu vďaka kombinácii elektromotora, nového benzínového dvojlitra a CVT prevodovky. Systémový výkon 135 kW (184 k) postačuje na veľmi svižné zrýchlenie. Toto je prvé auto, kde mi CVT prevodovka neprekážala. Nie preto, že by mala inú logiku radenia, ale preto, lebo motor bol veľmi tichý a keď sa aj prejavil, tak príjemným zvukom. V praxi som však o ňom väčšinu času nevedel. Ak by to niekomu prekážalo, k dispozícii je systém umelého vytvárania zvuku motora. Ten však funguje úplne nezávisle od reálnych otáčok motora a napodobňuje jazdu autom s klasickou automatickou prevodovkou. Je to dosť komické, ale keďže sa to dá vypnúť, nebudem to kritizovať. Niekomu by sa to možno mohlo páčiť.

Čo sa týka podvozka, mal som z neho zmiešané pocity. Občas bol perfektný a jazdilo sa s ním sebaisto, niekedy mi však nečakane odskočila zadná náprava alebo sa pri bežnom brzdení aktivovalo ABS. Našťastie väčšinou prevládali pozitívne dojmy. Jediné, čo by som vzhľadom na extrémne tichú pohonnú jednotku privítal, by bolo ešte lepšie odhlučnenie odvaľovania pneumatík. Lexus UX250h je do mesta ako stvorený. Medzi konkurentmi, ktorí chcú byť čo najvšestrannejší, sa UX nehanbí za to, že slúži len na jedno: dobre vyzerať. A to je celkom osviežujúce. V meste totiž najviac oceníte práve pohľad naň, keď doňho nastupujete a potom to ticho a pokoj, ktoré vás pri jazde obklopujú, ak teda nepožiadate pánov Marka a Levinsona o kvalitný zvukový sprievod. A nemusí vás trápiť ani spotreba: 6 l/100 km vám na palubnom počítači bude svietiť, aj keď sa vôbec nebudete snažiť.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Škoda Scala 1.5 TSI červená
Magazín

Autá nikdy neboli také dobré! Toto je dôkaz, že nové modely sú lepšie než tie staré:

Väčšinou sa zaujímame o to, aké sú autá súčasnosti, prípadne, aké koncepty dopravy budúcnosti na nás v blízkej či vo vzdialenejšej budúcnosti čakajú. Pri príležitosti 30. výročia nežnej revolúcie sme sa však pohrabali v archívoch a štatistikách a podľa dostupnosti údajov sme sa spolu s nemeckými kolegami pozreli na to, kam sa moderné autá posunuli z minulosti. Či náhodou nie sú lepšie, bezpečnejšie a komfortnejšie.