Testy

Test Citroën C3 1.2 PureTech: Trojvalec a automatika ladia perfektne

C3 má v hľadáčiku najmä mladšie ročníky, ale napriek odvážnemu dizajnu si ju vieme celkom dobre predstaviť v rukách otca rodiny a majiteľa niekoľkých firiem. Airbumps na dverách síce môžu pôsobiť otázne, avšak v čiernom laku karosérie zanikajú a nerušia celkový dojem. Do kariet „Cé trojky“ hrá niekoľko es: kvalitne vyhotovený interiér, výborné reakcie motora, 36 farebných kombinácií karosérie a vskutku dobrá cena. Predáva sa za menej ako magických 9-tisíc eur, v nami testovanej výbave hodnota dosahovala 16 990 eur. Stále dobre.

Dizajn Citroënu C3 je trúfalý a dokonale nápadný. Vyzerá ako koncept, nie ako produkčná verzia auta. Púta pohľady okoloidúcich napriek tomu, že spolu s C4 sú už nejaký čas súčasťou našich ciest. Hodnotiť pozitíva a negatíva dizajnu ponecháme na každom jednotlivcovi, my oceňujeme kompaktné vyhotovenie karosérie, dobré nájazdové uhly vpredu aj vzadu a očividne dobrú aerodynamiku: veď ani pri 130 km/h do interiéru nevniká toľko hluku, ako sme pred testom očakávali.

Test Citroën C3 1.2 PureTech 110 EAT6 S&S SHINE (foto: Erik Stríž)
Test Citroën C3 1.2 PureTech 110 EAT6 S&S SHINE (foto: Erik Stríž)

Interiér je v primeranej miere praktický, všadeprítomné plastové kryty nepôsobia lacno,  chýbalo nám viac odkladacích priestorov. Citroëny mali vždy pekné a kvalitné interiéry (okrem volantov, tie sa vždy nevydarili), dnes oceňujeme rozsah prispôsobenia volantu a sedadiel a tiež dotykový 7-palcový displej, ktorý je súčasťou základnej výbavy. Vodič má zo svojej pozície dobrý výhľad a všetky ovládacie prvky na dosah. Na prvý pohľad sa interiér môže zdať preplnený, ale sú to predovšetkým estetické doplnky, čo budí dojem komplikovanosti.

V testovanom automobile bola aj cúvacia kamera, vyhrievanie predných sedadiel, sledovanie mŕtveho uhla, navigácia a audiosystém so 6 reproduktormi a skvelý bezkľúčový prístup a štartovanie. Ak už nič iné, práve za toto bezkľúčové vyhotovenie sa oplatí priplatiť.

Test Citroën C3 1.2 PureTech 110 EAT6 S&S SHINE (foto: Erik Stríž)
Test Citroën C3 1.2 PureTech 110 EAT6 S&S SHINE (foto: Erik Stríž)

1,2-litrový motor PureTech bol v testovanom vozidle kombinovaný s automatickou prevodovkou EAT6. Rovnaký 6-stupňový automat nachádzame aj v Peugeotoch, s výkonom 110 konských síl si vie poradiť veľmi dobre, umožňuje aj manuálne radenie a dáva vodičovi voľnosť vo výbere jazdného štýlu. Dráhy radenia nie sú v línii, často sa preto musíte na preradenie sústreďovať. Neduhom moderných automatov pod tlakom európskych noriem o spotrebe je balansovanie na spodných limitoch otáčok motora, vtedy do interiéru prenikajú vibrácie a motor zdanlivo pracuje tesne pred „zdochnutím“. Komu nižšie otáčky nevyhovujú, má možnosť aktivovať jazdný režim S, ktorý ich nespúšťa až na hranu.

Test Citroën C3 1.2 PureTech 110 EAT6 S&S SHINE (foto: Erik Stríž)
Test Citroën C3 1.2 PureTech 110 EAT6 S&S SHINE (foto: Erik Stríž)
Volant má praktický priemer, rozumné rozloženie ovládacích prvkov, otáčať ho môžete hoci aj jediným prstom.

A že je to trojvalec? Aj v základnom režime pri kopnutí do pedála automatika podradí rýchlo a C3 vyštartuje prekvapivo dynamicky. Toto auto nie je o strmom náraste hodnoty na tachometri, aj tak však dokáže zabaviť. V hraničných situáciách sa prejavuje mierne pretáčavo, čo bude tešiť najmä mladšie ročníky, ktoré sa chcú s autom baviť na mokrých parkoviskách. Podvozok je skôr mäkký, pruženie pri prejazde miernym terénom nespôsobuje výrazné húpanie, ale kompaktné rozmery vozidla dávajú pasažierom pocítiť aj mierny náklon a každé vytáčanie zákruty. Nepomôžu ani nápadné bočné vedenia sedadiel.

Test Citroën C3 1.2 PureTech 110 EAT6 S&S SHINE (foto: Erik Stríž)

Citroën C3 je rodený zabávač, pretože s ním môžete jazdiť aj prudko, dynamicky, kopať do brzdy a hneď na to zrýchľovať. Ak očakávate komfort a pokojnú jazdu, C3 sa prispôsobí. Automobil počas týždňového testu zvládol nielen mesto, ale aj kopce a mierny terén, to všetko s fajn spotrebou: namerali sme priaznivých 6,7 l/100 km, a to sme ho vôbec nešetrili.

Technické údaje Citroën C3 PureTech 110 EAT6 S&S SHINE

Motor: preplň. benzínový R3, 1 199 cm³
Výkon: 81 kW (110 k) pri 5 500 ot./min. PRIEMER
Krútiaci moment: 205 Nm pri 1 500 ot./min. PRIEMER
Pohon a podvozok: 6-st. aut. prevodovka, pohon predných kolies, vpredu pseudo MacPherson s trojuholníkovými ramenami, vzadu deformovateľná traverza
Brzdy: kotúčové, vpredu s vnútorným chladením
Pneumatiky: 205/55 R17
Batožinový priestor: 300/922 dm³ HORŠÍ
Rozmery: 3 996 × 1 749 × 1 474 mm, rázvor 2 540 mm
Pohotovostná/celková hmotnosť: 1 211 /1 640 kg, objem nádrže 45 l
Najvyššia rýchlosť: 188 km/h HORŠÍ
Zrýchlenie 0 – 100 km/h:  9,8 s PRIEMER
Spotreba: 6,8 / 4,2 / 5,2 l /100 km priemer HORŠÍ
Emisie CO₂: 118 g/km HORŠÍ
Cena/testované vozidlo: 8 990 € / 16 990 € PRIEMER
Konkurenti: Peugeot 208, Škoda Fabia, Renault Clio

Erik Stríž je motoristický novinár, editor magazínu Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie