Magazín

NÁVOD: Ako si nastaviť notifikáciu o blížiacom sa konci TK a EK

STK každý rok? Facebookom sa šíri nový hoax.

Téme emisnej a technickej kontroly sa na našom portáli venujeme pravidelne. Tieto dve štátom predpísané kontroly sú aj tak pre vodičov neustálou nočnou morou. Je to spôsobené ako zastaralým vozovým parkom na Slovensku, tak možným zlým zaobchádzaním s autom.

Nájdu sa aj vodiči, ktorí s kontrolami nemajú problém, no aj tak TK a EK vždy prešvihnú z dôvodu nepozornosti. Pre nich, a všetkých ostatných, tu máme návod ako sa tomu vyvarovať.

Vyhnite sa zbytočnej pokute

Pokiaľ nestihnete svoje vozidlo dostaviť včas na technickú či emisnú kontrolu, môže vám hroziť vysoká pokuta. Aktuálne, ešte pár dní (do 31.8.2022 pozn. redakcie), platí pandemická výnimka, ktorá umožňovala termín platnosti TK a EK predĺžiť o tri mesiace. Avšak tá už čoskoro zanikne a mnohí vodiči tak môžu mať hlavu v smútku. V nasledujúcich riadkoch vám preto prinesieme návod, ako si nastaviť notifikácie na blížiaci sa koniec týchto kontrol.

Táto možnosť je tu s nami už od roku 2016, no veľa majiteľov áut o nej stále nevie. Stačí pritom len navštíviť webové stránky Jednotného informačného systému v cestnej doprave. Po kliknutí na odkaz nižšie budete automaticky presmerovaný na nastavenie notifikácie na blížiaci sa koniec TK a EK.

Chcem si nastaviť notifikáciu na blížiaci sa koniec TK a EK

Zaberie to pár klikov

Na stránke, ktorá sa vám zobrazí musíte vyplniť dve políčka. Jedným z nich je evidenčné číslo vozidla, ktoré pravdepodobne viete naspamäť. Druhým je číslo osvedčenia o evidencii časť II. Ide o číslo, ktoré je uvedené na tzv. veľkom technickom preukaze, ktorý ste dostali k vozidlu. Konkrétnejšie umiestnenie tohto čísla je vyobrazené na obrázku nižšie spoločne s daným druhom dokladu na základe dátumu vydávania.

Notifikácia TK a EK
Prehľad vzorov dokladov a umiestnení ich čísel od roku 1993
Zdroj: MINV

Následne je potreba potvrdiť, že nie ste robot a kliknúť na tlačidlo prihlásiť.

Notifikácia TK a EK
Prihlásenie sa do elektronickej knihy vozidla

Zobrazí sa vám „Elektronická servisná kniha vozidla – Prehľad vozidiel“, kde uvidíte príslušné VIN číslo spoločne s evidenčným číslom a značkou vášho auta. Tu stačí kliknúť na tlačidlo „Zobraziť EKV“.

Notifikácia TK a EK
Zobrazenie elektronickej servisnej knihy vozidla

Ďalej sa vám zobrazí „Elektronická knižka vozidla“, kde sú uvedené všetky informácie o vašom aute. Nájdete tu okrem iného aj prehľad emisných a technických kontrol, prípade kontroly originality či iné úkony, ktoré boli na aute vykonané a sú štátom schválené. Už tu môžete vidieť v spodnej časti sekciu „Platné kontroly“. Takto si viete manuálne prezrieť do kedy TK a EK na vašom aute platí. Pre nastavenie notifikácie však musíte kliknúť na tlačidlo „Nastaviť notifikácie“, ktoré je v pravej hornej časti EKV.

Notifikácia TK a EK
Nastavenie notifikácie v elektronickej kniže vozidla

Po kliknutí naň sa vám zobrazí formulár, kde zadáte svoje telefónne číslo a email, na ktorý vám bude notifikácie o blížiacom sa konci TK a EK doručená. Celý proces je týmto hotový.

Notifikácia TK a EK
Zadanie telefónneho čísla a emailu, na ktoré bude notifikácia doručená.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.