Magazín

POZOR! Za stlačenie tohto tlačidla vám hrozí pokuta až 1 659 €, nájdete ho v každom novom aute

Systém eCall je používaný vo vozidlách v celej EÚ, ktorý zabezpečuje automatické bezplatné volanie na tiesňovú linku 112 v prípade vážnej dopravnej nehody. Systém eCall môžete aktivovať aj manuálne stlačením tlačidla.

Zneužitie linky 112 sa trestá finančnou pokutou až do výšky 1 659 €, v prípade šírenia poplašnej správy hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov. Na Slovensku je až 90% všetkých hovorov na linku 112 neoprávnených. To má za následok preťaženie liniek a operátorov, čím klesá šanca na záchranu života pre tých, ktorí pomoc skutočne potrebujú.

AKO FUNGUJE?

Tento systém funguje vo všetkých krajinách EÚ. Ak sa vaše vozidlo dostane do vážnej dopravnej nehody kdekoľvek v EÚ, budete prepojený s najbližšou sieťou pomoci v tiesni. Nie je podstatné, kde ste si vozidlo kúpili, ani to, kde je registrované.

Po aktivovaní sa systém eCall prepojí s najbližším centrom pomoci v tiesni, a to za použitia telefonickej linky aj dátového prenosu. Vám aj ďalším pasažierom vo vozidle to umožní komunikovať s operátorom centra pomoci v tiesni a zároveň sa automaticky prenáša minimálny súbor dát (presná poloha vozidla, čas nehody, identifikačné číslo vozidla a smer jazdy). Pohotovostnej službe to umožní posúdiť vašu situáciu a zasiahnuť.

V prípade zlyhania systému eCall dostanete varovný signál.

KDE HO NÁJDEM?

Ak si kúpite nový model auta schválený do výroby po 31. marci 2018, musí v ňom byť nainštalovaný systém eCall využívajúci linku 112. Toto pravidlo sa vzťahuje na vozidlá s menej ako 8 sedadlami a na ľahké úžitkové vozidlá. Ak máte auto, ktoré je už zaregistrované, nie ste povinný dodatočne si nainštalovať systém eCall. Jeho inštalácia je však možná vo vozidlách, ktoré spĺňajú technické požiadavky.

Systém eCall vo vašom vozidle sa aktivuje len v prípade, keď sa vaše vozidlo dostane do vážnej dopravnej nehody. Za normálnych okolností systém nie je aktivovaný. To znamená, že počas bežnej jazdy nedochádza k žiadnemu sledovaniu (registrovaniu polohy vášho vozidla či monitorovaniu vášho šoférovania) ani k prenosu údajov.

Keď sa volanie uskutočňuje prostredníctvom systému eCall využívajúceho linku 112, vaše osobné údaje sa spracúvajú v súlade s pravidlami EÚ týkajúcimi sa ochrany údajov. To znamená, že pohotovostná služba dostane len obmedzené množstvo údajov, ktoré potrebuje na vyriešenie situácie, vaše údaje sa neuchovávajú dlhšie, než je nevyhnutné, a odstránia sa, keď už nie sú potrebné.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!