Magazín

RETRO VIDEO: Avia nestíha vyrábať! Jej legendárny zvuk pozná asi každý Slovák

Avia 1988

Kedysi sa preháňali po našich cestách tisícky nákladných áut Avia. Kto ich nepozná, akoby ani nežil. Ich legendárny zvuk a charakteristický tvar dnes dokáže navrátiť nejednému pamätníkovi pekné spomienky. Boli dokonca časy, kedy táto legendárna značka nestíhala vyrábať.

Písal sa rok 1988 a Avia bola na svojom výslní. Od roku 1970 nebol na československých cestách vyradený z prevádzky ani jeden ľahký nákladný voz Avia a aj vďaka tomu ročná kapacita 17 500 kusov nestíha. 40% z odbytu Avie tvorí výroba náhradných dielov a pracovníci majú problémy so splnením plánu. Aj takýto stav kedysi zažila česka Avia. Vďaka kanálu YouTube s názvom jaffarski sa máme možnosť pozrieť na dobovú reportáž o vtedajších problémoch značky.

Legendárne bledomodré dodávky sa dostávali do sveta, kde sa tešili obrovskej obľube. Vo videu nižšie sa môžete pozrieť na dobovú reportáž, ktorá zachytáva vtedajšie problémy Avie spolu s návštevou francúzskeho ministra priemyslu Alaina Madleina.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.