Magazín

Automobilky uprednostňujú spotrebu pred bezpečnosťou! Honba za nízkymi emisiami nás takmer stála život

Pneumatiky letné

Automobilový svet je plný bizarností a každým dňom ich pribúda čoraz viac. Naháňame sa za bezpečnosťou, no rozptyľujeme vodičov dotykovými obrazovkami. Oháňame sa veľkolepými plánmi o nulových úmrtiach na cestách už v roku 20xx (dosaďte si číslo podľa miery populizmu), pritom pre skutočnú lepšiu výchovu vodičov nerobíme nič.

Už dávnejšie som si začal uvedomovať nový trend, a to používať privysoké tlaky v pneumatikách, alebo ekologické pneumatiky, alebo úplne najhoršie, kombináciu oboch.

Tlaky v pneumatikách

Najprv trocha teórie. Ekologické pneumatiky majú tvrdú zmes, ktorá sa tak nezahryzuje do povrchu vozovky, čo si vyžaduje nejakú energiu. To znamená, že majú spravidla nižšiu priľnavosť než bežné kvalitné pneumatiky. Použitím vysokého tlaku hoc aj v dobrej pneumatike znížite jej schopnosť deformovať sa, zmenšíte jej styčnú plochu s vozovkou a ušetríte tak trochu paliva, avšak popri nižšej priľnavosti aj na úkor komfortu.

„Ak sa takmer dva a pol tony oprie o prefúkané ekologické gumy, povolia náhle a bez varovania.“

Raz som natrafil na smrteľnú trojkombináciu, ktorá ma prinútila sa nad celým problémom začať pravidelne zamýšľať. Testoval som istý elektromobil, ktorý vážil skromných 2,4 tony. Pršalo a ja som na okresnej ceste šetril energiu, lebo domov som to mal len tak-tak. Napriek tomu som v jednej zákrute takmer vyletel do jarku. Zatočil som a auto skrátka pokračovalo takmer rovno. Takmer dva a pol tony sa oprelo o prefúkané ekologické gumy a tie to rovno vzdali. Je to paradox, že také ťažké autá, akými sú elektromobily, sa obúvajú na pneumatiky, ktoré nedokážu účinne skrotiť ich hmotnosť. Veľmi milou výnimkou je Hyundai Ioniq 5, ktorého test nájdete najnovšom čísle Auto motor a športu. Obúva totiž špičkové Michelin Pilot Sport 4 SUV a je to úplne iná úroveň jazdy.

Tlaky v pneumatikách

Žiaľ, trpia aj športové autá. Golf GTI Clubsport má z výroby predpísaných šialených 2,8 baru vpredu aj vzadu. Auto je tak zbytočne tvrdé, má problém preniesť svoj výkon na cestu a aj ABS sa k slovu dostáva oveľa skôr. Skrátka, všetko je horšie. Pri teste som tlak znížil pol baru a všetko sa zlepšilo do takej miery, až sa auto správalo ako vymenené. Ak teda chcete šetriť, šetrite. Ale nemyslím si, že pneumatiky a ich tlaky sú na to to správne miesto.

Vždy som túžil pracovať s autami a tento sen sa mi splnil v tej najdokonalejšej podobe. A nevyužil som ho len na to, aby som sa mohol voziť po meste. Chcel som autám rozumieť a vedieť ich čo najlepšie ovládať. Tak som si ako prvé auto kúpil staré BMW 328i. Po rokoch úprav (auta aj šoféra :-) ) som s ním na Slovakia Ringu už naháňal oveľa novšie a silnejšie autá. Vždy ma fascinovala jazda na hrane a tak na okruhu trávim čo najviac času. Či už pre zábavu, alebo občas ako inštruktor. Autá nehodnotím len podľa infotainmentu a objemu kufra, ale najmä podľa charakteru, techniky a jazdných vlastností. Obľúbené autá? Toyota GT86, Mazda MX-5, BMW M3 a Porsche 911 GT3.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Springfield Dark Horse
Testy autoškoly

Test Indian Springfield Dark Horse: Dobrodružná Amerika

Predstavy ľudí o Amerike majú mnoho podôb. Od opálených tiel na plážach v Miami, cez bohatých obchodníkov v New Yorku, až po fi lmové celebrity v Los Angeles či bezbrehú zábavu v Las Vegas. Medzi tým sú nekonečné priestory, ktoré v predstavách križujú chlapíci na motocykloch. Presne k tejto poslednej predstave sa hodí aj náš spoločník Indian Springfield Dark Horse.