Magazín

Pozor na nesprávny tlak v pneumatikách! Týchto hodnôt by ste sa mali držať:

Dôležitosť pneumatík snáď ani nemusíme podrobne vysvetľovať. Každý motorista vie, že sú jediným prvkom auta, ktorý zabezpečuje priamy kontakt s vozovkou. Mnohí preto venujú zvýšenú pozornosť hodnoteniam pneumatík a pri kúpe vyberajú nielen na základe ceny, ale zaujímajú sa tiež o ich jazdné vlastnosti či bezpečnosť.

Kvalitnou pneumatikou to však nekončí, okrem celkového stavu plášťov je veľmi dôležité kontrolovať aj samotný tlak vzduchu v pneumatikách.

VONKAJŠIE VPLYVY

Tlak vzduchu v pneumatikách sa časom mení. Aj preto by vodiči nemali kontrolu tlakov v pneumatikách zanedbávať. Môžu za to najmä molekuly vzduchu snažiace sa dostať von z pneumatiky cez mikroskopické medzery alebo netesnosť ventilov. Vo všeobecnosti považujeme pokles hodnoty o 0,2 baru/mesiac za akceptovateľnú stratu v bežných podmienkach.

Zmenu hodnoty však spôsobuje aj samotné počasie, konkrétne máme na mysli zmenu teploty. Vzduch je plyn, ktorý sa pri ochladení zmršťuje a pri zohriati rozširuje. Je vo všeobecnosti platné, že pri každej zmene teploty o 10 °C sa tlak mení o 0,1 baru. Môže sa stať, že pri dlhšej ceste vám na palubnej doske zasvieti aj kontrolka tlaku v pneumatikách z dôvodu poklesu vonkajšej teploty. Vtedy odporúčame zastaviť na krajnici, pre istotu skontrolovať stav plášťov pre prípadný defekt a opäť vynulovať senzor v menu palubného počítača.

Tlaky v pneumatikách

SPRÁVNA HODNOTA

Univerzálna hodnota správneho tlaku v pneumatikách neexistuje, pretože závisí od aktuálneho spôsobu používania, obsadenia a hmotnosti vozidla. Výrobca každého vozidla homologizuje určitú hodnotu tlaku, ktorú odporúča dodržiavať. Tieto hodnoty môžete na svojom vozidle nájsť napríklad vo forme informačnej nálepky (etikety) umiestnenej pri B-stĺpiku na strane vodiča, priamo z vnútornej strany dverí, na veku palivovej nádrže alebo v používateľskej príručke.

Častokrát však sú tieto hodnoty vyššie než bežne očakávame. Automobilky totiž pri homologizácii odporúčané tlaky v pneumatikách mierne navyšujú kvôli tomu, aby európskych úradníkov potešili nižším odporom, lepšou spotrebou paliva a krajšími hodnotami vypúšťaných emisií. Na druhej strane má vysoký tlak v pneumatikách výrazný vplyv na jazdný komfort a niektoré autá s prehustenými pneumatikami môžu na ceste pôsobiť príliš tvrdým dojmom.

Pre zachovanie ideálneho kompromisu medzi dobrou spotrebou paliva a jazdným komfortom odporúčame znížiť predpísanú hodnotu tlaku v pneumatikách o 0,2 – 0,3 baru. To znamená, že ak má napríklad Dacia Sandero Stepway výrobcom odporúčanú hodnotu na úrovni 2,4 baru, môžete pre zvýšenie komfortu na ceste znížiť tlak v pneumatikách na 2,2 baru. Nezabúdajte, že tlak vzduchu v pneumatike by ste mali kontrolovať a dofukovať ešte pred jazdou s nezahriatými pneumatikami, ideálne pri najnižšej dennej teplote ráno alebo večer.

Pokiaľ ste z nejakého dôvodu výrobcom udávanú hodnotu pre vaše auto nenašli, odporúčame pri bežnom jazdení s priemerne ťažkým vozidlom (1 500 kilogramov) nahustiť pneumatiky na hodnotu 2,3 baru. Stále však treba mať na pamäti, že ľahšie vozidlá si vystačia s nižším tlakom v pneumatikách než tie ťažšie.

Tlaky v pneumatikách

POZOR NA EXTRÉMY

Podhustená pnemuatika môže viesť k väčšiemu valivému odporu, a teda k vyššej spotrebe paliva. Nedostatočný tlak sa môže prejaviť „plávaním“ auta v zákrutách a z dlhodobého hľadiska tiež negatívne ovplyvňuje aj životnosť pneumatiky.

Na druhej strane príliš tvrdá pneumatika optimálne neabsorbuje nerovnosti na ceste a prenáša ďalej otrasy, čo môže vplývať na zavesenie a ďalšie opotrebovanie mechanických častí podvozka.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Springfield Dark Horse
Testy autoškoly

Test Indian Springfield Dark Horse: Dobrodružná Amerika

Predstavy ľudí o Amerike majú mnoho podôb. Od opálených tiel na plážach v Miami, cez bohatých obchodníkov v New Yorku, až po fi lmové celebrity v Los Angeles či bezbrehú zábavu v Las Vegas. Medzi tým sú nekonečné priestory, ktoré v predstavách križujú chlapíci na motocykloch. Presne k tejto poslednej predstave sa hodí aj náš spoločník Indian Springfield Dark Horse.