Magazín

Preverená jazdenka s najlacnejšou údržbou? (Ne)prekvapivo vybrali Kiu Rio

  • Rio bolo ocenené za vysokú hodnotu pri predaji ako jazdenky a dlhodobé nízke náklady na vlastníctvo v porovnaní s ostatnými vo svojom segmente
  • Cena Vincentric bola udelená za vynikajúcu dlhodobú spoľahlivosť, ako aj za dlhú záruku

Kia vstupuje do roku 2021 so zaujímavým úspechom. Model Rio sa dočkal ocenenia za najlepšiu hodnotu CPO v Amerike, čo je hodnota vozidla na trhu s jazdenými vozidlami. CPO znamená certified pre-owned car a jedná o certifikované jazdené vozidlá, respektíve niečo ako u nás ponúkané jazdenky so zárukou cez autorizovaných predajcov.

Aj na Slovensku Kia ponúka jazdené vozidla s garanciami a so zaujímavými cenovými zvýhodneniami, v tomto prípade sa však ocenenie týka severoamerického trhu, na ktorom sa predáva Kia Rio aj v karosárskom vyhotovení sedan.

Vincentric je v Spojených štátoch považovaný za popredný zdroj údajov o nákladoch na vlastníctvo a analýz v automobilovom priemysle. V kontexte najnovšieho ocenenia analyzoval viac ako 15 000 konfigurácií vozidiel pomocou ôsmich nákladových faktorov: odpisy, poplatky a dane, financovanie, pohonné hmoty, poistenie, údržba, náklady na údržbu a opravy.

Každé vozidlo bolo hodnotené vo všetkých 50 štátoch plus vo Washingtone DC s predpokladom, že každé z nich bude mať počas piatich rokov najazdených 15 000 míľ (~ 24-tisíc kilometrov) ročne.

Kia Rio
Kia Rio

Je potrebné uviesť, že Kia bola v tomto ohľade značný krok pred mnohými konkurentmi, pretože aby bolo jej vozidlo zaradené do programu CPO, teda preverených jazdeniek, musí spĺňať pomerne náročné kritériá. Každé vozidlo musí prejsť 164-bodovou kontrolou zabezpečenia kvality certifikovanými technikmi Kia, potom auto dostane 10-ročnú záruku, respektíve do nájazdu 100 000 míľ (185 200 km). Zároveň auto nesmie byť staršie ako päť rokov a nemajú najazdených viac ako 60-tisíc míľ (111 120 km).

V Spojených štátoch sa Kia Rio sedan predáva od 15 850 amerických dolárov, v prepočte od 12 999 eur, a to len ako sedan - náš európsky hatchback na severoamerickom trhu nie je v ponuke. U nás sa Kia Rio predáva od 10 690 eur.

V podobnom duchu je zostavené aj modelové portfólio ostatných kategórií, v USA si môžu ľudia zadovážiť napríklad svetovo populárne SUV Kia Seltos, ďalej Kiu Forte, čo je sedan s dizajnomnášho európskeho Ceedu, väčší sedan Kia K5, teda obdobu európskej Kie Optima, ale aj pre nás exotické modely Cadenza, luxusná limuzína K900 či obrovské SUV Kia Telluride.

Prečítajte si aj:


KIA predviedla svoje suverénne najväčšie SUV. Telluride má pritom motor bez turba.

ERIK STRÍŽ


Nové SUV KIA Seltos GT Line predstavuje značku v celkom novom svetle

ERIK STRÍŽ


Nová Kia Optima prekonala očakávania: kľúčové informácie o horúcej novinke

Redakcia (s)


Toto je najluxusnejšia KIA: Limuzína, ktorá vás prekvapí nielen dizajnom

Redakcia (s)


Kia Ceed ako elegantný a športový sedan

Redakcia (s)


Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.