Magazín

Tieto autá sú pre majiteľov sklamaním, zbavujú sa ich už po prvom roku!

BMW 3 titulka

Americká spoločnosť iSeeCars zverejnila štatistiku vozidiel, ktorých sa majitelia chcú zbaviť už po necelom roku používania. Ako vieme, za takýmto rozhodnutím môže byť viacero faktorov ako napríklad neschopnosť splácania, obchodovanie s autami či len túžba vyskúšať niečo ďalšie. Len veľmi malé percento majiteľov však mení svoje auto po necelom roku z prostého pôžitku. Tak veľká investícia zostáva v rukách majiteľa aspoň 2-3 roky (napríklad vo firme), v prípade súkromného vlastníctva je bežné používať jedno vozidlo aj viac ako 8 rokov.

Spoločnosť iSeeCars preto uvádza, že za výmenu vozidiel už po necelom roku od kúpy môže najmä nespokojnosť ich majiteľov. „Nie je prekvapivé, že majitelia menia autá tak rýchlo, keď majú dojem, že kvalita nie je dostatočná,“ povedal šéf iSeeCars, Phong Ly. Za nespokojnosťou pritom môžeme vidieť viacero dôvodov, ktoré sa môžu týkať slabej spoľahlivosti, zlého servisu alebo prostého sklamania zo samotného auta. Krátka testovacia jazda u dílera nemusí prezradiť všetko o danom aute a niektoré veci sa vodič dozvedá až časom.

BMW 320d xDrive

Aké autá menia vodiči najskôr po kúpe? Odpoveď na túto otázku prináša tabuľka, ktorej výsledky boli získané analýzou viac než 40 miliónov jednotlivých predajov v USA počas posledných dvoch rokov. Podľa VIN bolo hľadané, či sa dané auto objavilo znova na predaj v období od štyroch mesiacov do jedného roka po kúpe prvým majiteľom a či bolo nakoniec predané. Výsledkom je percento z počtu nových majiteľov daného modelu, ktorí ho z akéhokoľvek dôvodu rýchlo predali.

Do analýzy sa tiež nepočítali autá, ktoré boli ako nové s viac ako 800 najazdenými kilometrami a autá predávané ako jazdenky s menej ako 6 400 najazdenými kilometrami, pretože v oboch prípadoch môže ísť len o registrácie dílerov.

Autá predávané po 1. majiteľovi v priebehu prvého roka od kúpy

  1. Mercedes-Benz C-Class, 12.4%
  2. BMW 3 Series, 11.8%
  3. Land Rover Discovery Sport, 11.8%
  4. Land Rover Range Rover Evoque, 10.9%
  5. MINI Clubman, 10.7%
  6. BMW X1, 10.4%
  7. BMW X3, 9.0%
  8. Nissan Versa Note, 9.0%
  9. Jaguar XF, 8.8%
  10. Nissan Versa, 8.7%

Slovákov asi prekvapí, že na prvých priečkach sa umiestnili práve európske modely od značiek Mercedes-Benz, BMW či Jaguar Land Rover. Tamojší zákazníci majú častokrát od európskych automobiliek určité očakávania, ktoré sú za veľkou mlákou podporované marketingovou mašinériou. Podrobne tento stav ďalej vysvetľuje Phong Ly: „Niektorí zákazníci týchto prémiových modelov, najmä tých na prvých troch miestach, si kupujú tieto autá ako prvú návštevu do sveta určitej značky. Potom ale zistia, že aj keď majú symbol, ktorý chceli, tieto konkrétne modely, najmä v nižších výbavových verziách, neponúkajú očakávaný luxus. Sklamaní potom rýchlo predávajú autá ďalej.“ Za veľkou motiváciou predať tieto autá tiež podľa neho stoja prevádzkové náklady a podpriemerná spoľahlivosť.

Jaguar XF Sportbrake 3.0 D

My môžeme súhlasiť najmä s tým, že modely prémiových automobiliek v základných výbavách a so slabšími motorizáciami strácajú na výnimočnosti. Rozdiely sú tiež v jazdných vlastnostiach. Nie je jedno, či si kúpite auto na štandardnom, adaptívnom alebo vzduchovom podvozku. A o rozdieloch medzi jednotlivými motorizáciami sa azda nemusíme ani rozpisovať. Je preto dôležité, aby ste pred kúpou mali možnosť vyskúšať konkrétnu motorizáciu a výbavu, o ktorú máte záujem. Takto sa jednoducho vyhnete prípadnému sklamaniu.

štatistika predaných áut po prvom roku

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?