Magazín

Dá sa vystúpiť z Tesly s autopilotom počas jazdy? VIDEO

Vlastniť auto s autopilotom môže byť v niektorých situáciách skvelé a praktické, ale čo ak má niekto klaustrofobický pocit, že z idúceho auta nebude môcť v prípade núdze vystúpiť, pretože ho tam doslova uväzní? Alebo vás iba zaujíma, či dokáže auto s pilotom jazdiť aj bez prítomnosti vodiča? V takomto prípade si môžete pozrieť nasledujúce video alebo prečítať tento článok.

Vo video sa youtuber Chikichu snaží rôznymi spôsobmi dostať s jazdiacej Tesly. Aby bol experiment bezpečný, auto jazdí na autopilotovi rýchlosťou 10 km/h. Najprv si odopne bezpečnostný pás, čo je nasledované zvukovým signálom a následným zastavením auta, ktoré nedokáže v takejto situácii predpokladať, čo človek urobí, tak radšej zastaví.

Minimálna rýchlosť, ktorá musí byť nastavená, aby sa zapol autopilot v Tesle je 30 km/h. So zapnutým pásom teda Chikichu opäť spúšťa autopilota a následne spomalí na 10 km/h. Ďalším z pokusov je otvorenie dverí počas jazdy. To však počas jazdy vôbec nie je možné a tlačidlo na otvorenie nereaguje.

Ešte je tu možnosť otvoriť dvere manuálne, stlačením kľučky. V takomto prípade sa dvere otvoria, ale auto vydá silný výstražný signál, že niečo nie je v poriadku a zastaví.

Zostáva už teda iba posledná možnosť. Otvoriť si okienko a vyliezť cez neho von. Takúto situáciu auto nerozpozná, a tak aj napriek neprítomnosti vodiča jazdí ďalej na autopilotovi a nedá žiadne výstražné signály (bezpečnostný pás zostal zapnutý).

Ak ste teda tipovali, že je možné vystúpiť z Tesly s autopilotom počas jazdy, váš tip bol správny.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?