Magazín

Všetci ho poznáme z videnia, ale čo naozaj viete o Multicar M25? Pozrite sa do kabíny

Multicar M 25

Vidíme ho v našich mestách a obciach ešte aj dnes, ale oveľa viac sa spája s naším detstvom alebo s mladosťou. Šikovné nákladné vozidlo zvláda prevádzku na cestách i chodníkoch, nevadia mu vysoké obrubníky ani terén a s maximálnym výkonom motora úsmevných 34 kW dosahuje pozoruhodnú celkovú hmotnosť až 3,5 tony.

Volá sa Multicar M 25 a pre jeho nemeckého výrobcu bol niekdajší československý trh zlatou baňou. Až 70 percent výroby tohto ikonického vozidla bolo určených na export do krajín RVHP, zatiaľ čo z predchádzajúceho modelu M 24 to bolo iba 48 percent.

Multicar je v súčasnosti jediná značka z bývalého kombinátu IFA (združenie automobilových firiem v NDR), ktorá prežila až dodnes, hoci už nie pod značkou ADE-Werke, ako to bolo od roku 1920. Výroba vozidiel Multicar je dnes súčasťou portfólia nemeckej firmy Hako, ktorá sa zaoberá výrobou špecializovanej techniky pre údržbu verejných priestorov, skladov a podobne.

Prvým modelom značky ADE-Werke bol Diesel-Ameise DK3, vtedy ešte bez kabíny vodiča a ovládaný iba pákami. Nasledovali modely Multicar DK4/M 21, Multicar M 22 (1964) a Multicar M 24, aby napokon od roku 1978 vyrábal model Multicar M 25. Vyrábal sa celých 13 rokov a počas tejto doby sa dočkal modernizácie, od roku 1991 sa vyrábal s motorom od Volkswagenu a potom od značky IVECO.

V porovnaní s modelom M 24 mala moderná dvadsaťpäťka výkonnejší a silnejší motor so zdvihovým objemom valcov 2 240 cm3, max. výkon 34 kW a pohon všetkých štyroch kolies.

Multicar M 25
Multicar M 25

Využitie tohto hranatého nákladného vozidla bolo veľmi pestré. Ešte aj dnes ho občas môžeme vidieť so snežným pluhom, ako odhŕňa sneh z ciest, zbiera odpad z odpadkových košov, preváža zeleň, prípadne aj stavebné materiály.

Celkovo sa vyrobilo na stotisíc kusov Multicaru M 25 a výroba skončila v roku 1993, model bol nahradený novšou verziou M 26. Dnes sa vyrábajú nepomerne modernejšie verzie M27compact (55 kW), M29 (80 kW) a M31 a M31 Hydrostat (110 kW).


Zdroje:
https://www.hako.com/kommunaltechnik/multifunktionale-lasten-und-geraetetraeger/uebersicht
https://cs.wikipedia.org/wiki/Multicar
https://autozine.cz/historie-ifa-multicar/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Multicar_M_25