Magazín

20 faktov a zaujímavostí o Elonovi Muskovi a jeho práci. Niektoré sú naozaj prekvapivé.

Elon Musk (2019)
Elon Musk (2019)
 1. Narodil sa v Južnej Afrike v roku 1971.

 2. Údajne bol inšpiráciou pre vytvorenie filmovej postavy Tonyho Starka (a.k.a. Iron Mana). Druhá časť tohto filmu sa natáčala v priestoroch jeho firmy SpaceX. Musk si v ňom dokonca strihol malú rolu.

 3. Podobne ako iní známi podnikatelia je Muskov ročný plat v Tesla Motors symbolický 1 dolár.

 4. Keď mal Musk 12 rokov, naučil sa sám počítačové programovanie a vytvoril videohru s názvom Blastar, ktorú potom predal za 500 dolárov.

 5. Až do roku 2002, teda do svojich 31 rokov, nebol americkým občanom.

 6. Začal študovať fyziku na Stanfordskej univerzite, ale už po dvoch dňoch štúdia zo školy odišiel, pretože namiesto štúdia sa rozhodol využiť vo svoj prospech internetový rozmach.

 7. Po odchode zo školy založil svoju prvú firmu Zip2, ktorá poskytovala online noviny s mapami a obchodnými adresármi. V roku 1999 firmu predal za 307 miliónov dolárov.

 8. Jeho elektromobil Tesla Model S bol ocenený najvyšším hodnotením bezpečnosti spomedzi všetkých dovtedy hodnotených automobilov.

 9. Je tiež zakladateľom PayPalu, SpaceX a najväčším akcionárom SolarCity.

 10. Keďže zohnať investorov pre SpaceX bolo kvôli jej cieľom nemožné, investoval do spoločnosti všetky vlastné peniaze. SpaceX spolupracuje s NASA na zásobovaní Medzinárodnej vesmírnej stanice a podarilo sa jej znížiť náklady na dopravu na ISS až o 90%.

Prečítajte si aj:


Elon nie je zakladateľ Tesly. Poznáte príbeh Tesly pred príchodom Muska?

Redakcia (m)


 1. Falcon Rocket dostala svoj názov podľa Star Wars a jej cieľom je urobiť reálnym vesmírny turizmus a kolonizovanie Marsu.
 2. Aj napriek úspechu spoločností SpaceX a Tesla Motors obidve takmer zbankrotovali. Prvé elektrické auto vyrobené Teslou, Roadster, čelil od začiatku výrobným problémom a SpaceX sa podarilo dosiahnuť cieľ až po troch neúspešných pokusoch.
 3. Musk bol trikrát ženatý, z toho dvakrát s tou istou ženou. Má 5 synov, dvojičky a trojičky.
 4. Založil tiež Musk Foundation, ktorá sa venuje objavovaniu vesmíru a zdrojov čistej energie. Spoločnosť tiež prevádzkuje simulované prostredie Marsu, kde si ľudia môžu vyskúšať, aký by bol život na Marse.
 5. Patrí do skupiny nazývanej "Trillionaires" (vo voľnom preklade „bilionári“), ktorú tvoria podnikatelia v oblasti technológii využívajúci svoje bohatstvo na to, aby urobili zo svojich sci-fi snov realitu.

Prečítajte si aj:


Horúca správa! Tesla bude na Slovensku už budúci rok!

Redakcia (m)


 1. Musk podpísal dokument “Giving Pledge”, v ktorom sľubuje, že daruje väčšinu svojho bohatstva na filantropické účely. Zaradil sa tak k podnikateľom ako Bill Gates, Sir Richard Branson, Warren Buffet či Mark Zuckerberg.
 2. Je majiteľom vozidla Wet Nellie, na mieru vyhotoveného Lotusu Esprit z filmu James Bond: The Spy Who Loved Me.
 3. Federation Aronautique Internationale udelila Muskovi v roku 2010 Zlatú vesmírnu medailu za vytvorenie prvej súkromnej rakety, ktorá dosiahla obežnú dráhu. Toto najvyššie ocenenie dostal v minulosti napríklad aj Neil Armstrong.
 4. V roku 2013 Musk predstavil Hyperloop. Ide o inovatívnu formu dopravy, vďaka ktorej by sa mohli ľudia dostať zo San Francisca do Los Angeles za pol hodinu. Musk sa vyjadril, že ak to nikto iný nepostaví, urobí to sám.
 5. Magazín Esquire zaradil Elona Muska do zoznamu 75 najvplyvnejších ľudí 21. storočia a v roku 2013 ho časopis Fortune označil za "biznis osobu roka".

Prečítajte si aj:


Ako Tesla zarobila 13 miliárd dolárov za 13 dní? A prečo stále rastie?

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?