Magazín

F1: Veľkú cenu Belgicka poznačila smrť pilota z nižšieho šampionátu (+VIDEO)

Veľká cena F1 Belgicko 2019

Mala to byť Veľká cena, ktorá opäť naruší tohtoročnú dominanciu Mercedesov. Mala to byť Veľká cena, na ktorej budú mať tími Ferrari a Red Bull šancu ukázať svoju silu. Mala to byť prvá Veľká cena po letnej prestávke zo zmenami na niekoľkých postoch jazdcov, s vylepšenými motormi v niektorých tímoch a s očakávaniami väčšej diváckej atraktivity.

Letná pauza

Počas letnej prestávky sa udialo pár zmien. Pierre Gasly prišiel o svoje miesto v Red Bulle, kde si vymenil miesto s b zo sesterského tímu Toro Rosso. Valtteri Bottas predĺžil svoje pôsobenie v Mercedese o ďalšiu sezónu a tým ukončil nádeje trpezlivo čakajúceho, záložného jazdca Estebana Ocona na miesto v kopite Mercedesu. Situáciu využili Renault a podpísal s ním kontrakt na budúcu sezónu, kde sa stane spolujazdcom Daniela Ricciarda, čo postavilo Nica Hulkenberga do pozície jazdca s nejasnou budúcnosťou.

Veľká cena F1 Belgicko 2019

Medzitým sa katalánska vláda zaviazala zafinancovať španielske preteky F1 aj v budúcom roku, čo umožnilo Veľkej cene Španielska udržať si svoje miesto v kalendári pretekov pre rok 2020. Po znovu pristúpení pretekov v Holandsku do programu sa tak počet pretekov zvýšil na rekordných 22 v sezóne 2020.

Aj organizátori Formule 1 nelenili a počas leta ukázali svoju predstavu monopostu pre sezónu 2021, zo zmenami v konštrukcii, dizajne a aerodynamike, ktoré majú priniesť toľko diskutované zmeny s cieľom prinavrátiť divácku atraktivitu pretekom, zlepšiť schopnosti predbiehania a zjednodušiť dizajn automobilov.

Veľká cena F1 Belgicko 2019

Belgický víkend

Na okruhu v Spa-Francorchamps, bol papierovo vo výhode tím Ferrari, čo aj potvrdzoval počas tréningov a v kvalifikácii. Charles Leclerc jazdil vynikajúce časy, čo vyústilo do jeho tretej Pole Position v kariére, s Vettelom hneď vedľa, na druhej pozícii na štarte nedeľňajších pretekov. Nasledovaný oboma Mercedesmi a Maxom Verstappenom z Red Bullu v treťom rade. Takáto zostava sľubovala napätie a divácku atraktivitu.

Bohužiaľ, situácia bola iná - poznačená tragickou haváriou vychádzajúcej nádeje motošportu, Anthoina Huberta počas pretekov Formule 2, ktoré nasledovali po sobotňajšej kvalifikácii pretekárov F1. V hromadnej kolízii sa monopost Anthoina Huberta dostal priamo do dráhy monopostu ďalšieho pretekára, Juana Correlu, jazdiaceho rýchlosťou vyše 200 km/h. Následná kolízia spôsobila Anthoinovi zranenia, ktorým po prevoze do nemocnice podľahol. Juan Correl utrpel početné zlomeniny končatín a poranenie chrbtice.

Veľká cena F1 Belgicko 2019

Šok z tragédie sa preniesol do zvyšku atmosféry víkendu v Belgicku. Viditeľný hlavne medzi mladšími jazdcami, ktorí sa osobne poznali a pretekali s Anthoinom. Charles Leclerc a Pierre Gasly boli blízkymi kamarátmi zosnulého jazdca, spolu pretekali od detstva a spolu si plnili motošportové sny. Pred štartom nedeľňajších pretekov si Formula 1, pretekári a organizátori, uctili pamiatku Anthoina Huberta minútou ticha.

Samotný nedeľňajší pretek priniesol niekoľko zaujímavých momentov. Hneď na štarte b v snahe vylepšiť si svoju pozíciu odpísal sám seba a v konečnom dôsledku aj Kimiho Raikkonena, do ktorého monopostu narazil už v úvodných sekundách a spôsobil mu poškodenia, ktoré ho vyradili z boja o bodované miesta. Max Verstappen vzápätí ukončil svoje nedeľné pôsobenie nárazom do bariéry.

Ferrari si udržalo postavenie, Charles Leclerc, viedol štartové pole počas väčšiny pretekov a zaslúžene získal svoje prvé víťazstvo na pretekoch F1. Vettel stratil svoju pozíciu viac menej vďaka zvláštnej a nie veľmi šťastnej voľbe zastávok v boxoch, čo umožnilo Mercedesu konsolidovať preteky a obsadiť druhé a tretie miesto, s Hamiltonom v tesnom závese za víťazným Leclercom v posledných kilometrov 44 kolových pretekov.

Alexander Albon vo svojej premiére v kokpite Red Bullu úspešne reprezentoval farby tímu a obsadil vynikajúce piate miesto.

Veľká cena F1 Belgicko 2019

Svoje premiérové, ale trpké a smutné víťazstvo, venoval Charles Leclerc zosnulému kamarátovi Anthoinovi Hubertovi. Cez víkend v Belgicku jedna vychádzajúca hviezda motošportu jasne zažiarila, druhá vychádzajúca nádej motošportu navždy zhasla.

Budúcnosť

V čase keď sa intenzívne diskutuje o budúcnosti šampionátov F1 (resp. F2), sú udalosti uplynulého víkendu trpkým varovanim, že aj napriek všetkým vylepšeniam a bezpečnostným úpravám motošport nie je a nikdy nebude úplne bezpečný.

Aj keď sme si odvykli od správ o zraneniach a úmrtiach jazdcov formule, vždy, keď sa človek pripúta k sedadlu v malej, aj keď sofistikovanej škrupinke a v tesnej blízkosti vo veľkej rýchlosti preteká s ďalšími jazdcami, vždy podstupuje obrovské riziko.

Veľká cena F1 Belgicko 2019

Lewis Hamilton: „Ak si niekto z vás sledujúc tento šport myslí, že to, čo robíme, je bezpečné, tak sa veľmi mýlite. Všetci jazdci riskujú život v momente, keď výjdu na trať. Ľudia by si to mali skutočne uvedomiť, lebo si to neuvedomujú a dostatočne nevážia. Či už fanúšikovia alebo aj ľudia pracujúci v tomto športe."