Magazín

Najkontroverznejšie reklamy Volkswagenu: Sú naozaj také poburujúce?

Polo a teroristický atentátnik

V tejto staršej reklame na Volkswagen Polo prichádza terorista pred kaviareň, kde sa pokúsi v aute o odpálenie bomby. Tá však vybuchne iba v jeho aute, za čím nasleduje slogan „Malý, ale húževnatý.” Za zmienku tiež stojí, že krátko pred príchodom pred kaviareň je záber na ženu s dieťaťom, ktorá v nej sedí. Či už je to čierny humor alebo zúfalý pokus zaujať, treba uznať, že táto reklama je už naozaj cez.

Amarok a nebezpečná jazda v teréne

O kontroverznosti reklamy na Volkswagen Amarok by sa síce dalo polemizovať, ale austrálske úrady v tom mali jasno. V reklame je šofér podnecovaný k nebezpečnej jazde a nabáda ho k tomu, aby si vyskúšal autom preskočiť nespevnené časti cesty či predbiehať dva kamióny naraz. Po zákaze vysielania reklamy v Austrálii sa automobilka rozhodla otočiť celú situáciu na zábavu a nahradila “kontroverzné” časti reklamy animáciami a detskými modelmi autíčok, ktoré ukazujú pôvodné scény z reklamy. Aj táto verzia reklamy však bola zakázaná!

Stereotypné zobrazenie ženy

Najnovšie bola zakázaná reklama od automobilky vo Veľkej Británii, a to kvôli údajnej rodovej nevyváženosti. Podtitulom reklamy je, že ak sa dokážeme prispôsobiť, môžeme zvládnuť čokoľvek. Ako príklad je v reklame zobrazený hendikepovaný športovec a tiež žena, ktorá pripravuje raňajky a kočíkuje dieťa v parku. A práve toto stereotypné vyobrazenie ženy ako tej, čo sa stará o domácnosť a rodinu, bolo pre Britov príliš poburujúce. Na úrad prišli tri sťažnosti na to, že zatiaľ čo muž je v reklame zobrazený ako dobrodruh, žena je iba gazdinou v domácnosti.

Aj keď sa Volkswagen voči sťažnostiam odvolal, nepomohlo to a reklama sa v Británii vysielať nebude. Avšak ako to už býva, aj zlá reklama je reklama a tak síce nemôže byť vysielaná v televízii, na internete sa šíri o to viac.