Magazín

Dopravné prostriedky, ktoré si na dovolenke určite vyskúšajte

Visutá dráha v Nemecku

V nemeckom meste Wuppertal sa môžete povoziť na jednom zo svetových unikátov, ktorým je visutá dráha pripomínajúca niečo medzi vlakom a lanovkou. Dráha bola vybudovaná medzi rokmi 1898 a 1901, jej šikmá dĺžka je 13,3 km a jazdí rýchlosťou 27 km/h. Prechádza 12 metrov nad riekou Wupper a 8 metrov nad ulicami mesta. Jednosmerná jazda s 20 zastávkami trvá približne 30 minút. Ročne prevezie dráha okolo 23 miliónov ľudí. Na výrobu podporného rámu, ktorý drží vlakovú súpravu bolo použitých až 19 200 ton ocele.

Hydrofoil v Grécku

V prípade, že navštívite niektorý z gréckych ostrovov, využite na prepravu medzi ostrovmi hydrofoil. Ide o veľmi rýchly spôsob dopravy, kedy sa doslova kĺžete po vode. Lode s technológiou hydrofoil majú niečo ako lyže, ktorými sa kĺžu po hladine mora, čo zabezpečuje rýchlosť a hladký kĺzavý pohyb.

Lanovkové metro v Turecku

Táto lanovka vyzerý ako naklonená železnica, v ktorej sa hýbe električka smerom hore a dole kopcom pomocou kábla. Istanbulský Tünel sa zároveň nachádza pod zemou, čiže je to niečo ako metro. Tünel bol otvorený v roku 1874, takže ide o druhé najstaršie metro na svete. Metro má iba 2 stanice a dráha je dlhá 573 metrov.

Vozík v Dubaji

Dubajský vozík je prvý vodíkovo poháňaný cestný vozík, vzhľadom pripomínajúci niečo medzi električkou a trolejbusom či autobusom. Má dve poschodia a funguje systémom naskoč a vyskoč. Funguje na elektrinu a povozíte sa na ňom v centre mesta v rozsahu 7 km. Jazdí rýchlosťou 10 km/h, má kapacitu 50 miest, z ktorých niektoré sa nachádzajú na otvorenej streche a ostatné sú v klimatizovanom priestore na prízemí. Jeho prvá fáza bola otvorená v roku 2015. Príjemným prekvapením je, že cesta týmto dopravným prostriedkom s jedinečným dizajnom je bezplatná.

Tuk-Tuk v Thajsku

Tuk-tuky, ktoré sa stali symbolom Thajska sú rôznofarebne pomaľované trojkolesové dopravné prostriedky nazývané aj rikše. Ide o bežný spôsob mestskej dopravy, ktorý si môžete prenajať alebo si doňho nasadnúť iba ako pasažier. V rušnej thajskej doprave je jazda takýmto dopravným prostriedkom skutočne zážitok, keďže ste krytí iba strechou nad vami a môžete sledovať, ako sa šofér chaoticky preraďuje v jazdných pruhoch a vyhýba sa okoloidúcim chodcom a cyklistom.

Vietnamský bicykel

V Hanoi sa môžete povoziť na bicykli nazývanom cyclo, ktorý je u turistov veľmi obľúbený. Ide o trojkolesový taxík, do ktorého nasadnete dopredu pred vodiča a máte tak skvelú vyhliadku na mesto. Tento spôsob dopravy je veľmi obľúbený aj domácimi obyvateľmi, keďže v hektickej hanojskej doprave je často rýchlejší ako iné druhy prepravy.

Felucca v Egypte

Sú to tradičné drevené plachetnice, ktoré premávajú po Níle a Červenom mori. Ponúkajú úplne iný zážitok ako napríklad motorové člny a trajekty, keďže sú menšie, pokojnejšie a tichšie. Okrem toho na nich nenájdete toaletu, či izby na prespanie. Namiesto toho vám ponúkajú možnosť vidieckeho kempu, bez vymožeností moderného sveta.