Magazín

Šrotovné sa vracia! Pri kúpe nového auta ušetríte až niekoľko tisíc eur!

auto, kluc, kupa, nove, stare, jazdene

Vláda schválila návrh novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva hospodárstva. Cieľom návrhu je rozšírenie poskytovania dotácií o oblasť podpory používania vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Vláda chce týmto podporiť nákup ekologickejších vozidiel a zároveň motivovať majiteľov starších áut, aby prestúpili do hybridných alebo elektrických vozidiel. Ku klasickej dotácii na nákup ekologického vozidla sa tak pridá rozšírenie, ktoré svojou podstatou pripomína niekdajšie šrotovné. Kým maximálna výška dotácie bude na úrovni 25 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla, v prípade vyradenia staršieho auta (aspoň 15-ročné) z evidencie sa výška bonusu zvýši až na 35 percent.

Príspevok sa bude týkať aj nových vozidiel s pohonom na stlačený zemný plyn, skvapalnený zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn, ktoré môžu mať zároveň aj nádrž na iné palivo. Dotácia myslí aj na automobily s motorom, ktorý využíva palivo s obsahom najmenej 15 % biozložky či vozidlá s vodíkovými palivovými článkami. Tie však na Slovensku nemajú vybudovanú sieť čerpacích staníc a vodíkové auto u nás nenatankujete vôbec.

Zákon by mal vstúpiť do platnosti od 15. októbra tak, aby mohlo ministerstvo ešte v roku 2019 vyhlásiť výzvu na predkladanie žiadostí.

Prečítajte si aj:


Autá na zemný plyn majú zmysel! Presvedčil nás o tom SEAT Leon ST.

Peter Orosz


Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!