Magazín

Slovenskí motoristi sa musia pripraviť na extrémne zdražovanie paliva! Toto nás čaká v najbližších mesiacoch:

Natural 95 nahradí E10, ničí motory starších áut!

Posledné mesiace sa niesli v duchu zdražovania pohonných hmôt. Napriek tomu, že zdražovanie sa začiatkom mája ustálilo na priemernej cene benzínu 1,389 eur za liter, posledné dni sme zaznamenali navýšenie tejto hodnoty až na 1,405 eur za liter. Od začiatku tohto roka tak cena najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu vzrástla až o 14 %, zatiaľ čo nafta len o 8,3 %.

Za rast cien pohonných látok môže nestabilná situácia ropnom trhu. Medzi kľúčové faktory nepochybne patria výpadky iránskej produkcie, výpadok dodávok ropy z Venezuely, nestabilná situácia v Líbyi, znečistené ruské dodávky ropy a útoky na ropné stanice v Saudskej Arábii, ktoré zásadne znižujú ponuku na ropnom trhu.

Netreba zabúdať ani na rozhodnutie kartelu OPEC a Ruskej federácie o obmedzovaní svojej produkcie, ktoré potrvá minimálne do konca júna. Zmena situácie na ropnom trhu je na tomto rozhodnutí závislá a priamo ovplyvňuje výslednú cenu paliva. Niektoré analýzy však tvrdia, že ropa môže na svetových trhoch ešte v priebehu leta zdražieť.

Spôsobiť by to mohlo zvýšenie amerických ciel na ďalšie čínske produkty, prípadne odvetné čínske clá. Okrem toho americká strana plánuje zaviesť sankcie proti čínskemu technologickému gigantu Huawei, čo neprospieva ku stabilite na medzinárodnom trhu.

Prečítajte si aj:


Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!