Magazín

Šéfdizajnér Jaguaru ostro skritizoval displeje v autách! Toto si o nich myslí:

Počas prezentácie modernizovaného Jaguaru XE došlo na zaujímavé vyjadrenia zo strany šéfa dizajnu, Iana Calluma, na adresu súčasného trendu veľkých displejov v nových vozidlách. Priznal, že vôbec nie je fanúšikom „dvanásťpalcových iPadov nalepených na vrchu palubnej dosky.“ Podľa neho je takéto umiestnenie nevkusné a v rýchlosti aj extrémne nebezpečné: „Ak jazdíte vysokou rýchlosťou na diaľnici, čo v niektorých krajinách legálne môžete, nechcete sa zaoberať hľadaním správnej podkategórie v systémovom menu len preto, že si chcete zmeniť nastavenie spätných zrkadiel či sedadla...“ Dizajnér s viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami si myslí, že tieto veci by mal vedieť vodič nastaviť bez toho, aby musel spúšťať zrak z cesty.

Na otázku, či britský výrobca vozidiel plánuje v blízkej budúcnosti zakomponovať displej podobný tomu v Tesle, odpovedal Ian veľmi zrozumiteľne: „Pokiaľ tomu budem môcť zabrániť, tak nie.“ Napriek tomu, že nový Jaguar XE disponuje digitálnym infotainmentom, Callum vyzdvihol mechanickú odozvu a usporiadanie systémových nastavení. Základné ovládače zostali mechanické a na displeji sú vždy len podstatné informácie.

Napriek tomu, že s Ianom v mnohom súhlasíme, s najväčšou pravdepodobnosťou sa tomuto trendu v nových autách nevyhneme. Moderné asistenčné systémy nebudú vyžadovať veľký zásah vodiča do riadenia, a tak sa výrobcovia budú snažiť zabaviť posádku inými spôsobmi.

Kto je Ian Callum? – Súčasný šéf dizajnu pre vozidlá značky Jaguar, v minulosti pracoval na autách ako Aston Martin DB9, Jaguar F-Type či Ford Escort Cosworth.