Magazín

8 tipov pre bezpečnú jazdu v snehu

8 tipov pre bezpečnú jazdu v snehu
8 tipov pre bezpečnú jazdu v snehu

1. Jazdite pomaly

Aj keď sa to zdá banálne, pomalšia jazda je kľúčom k udržiavaniu kontroly nad vozidlom na zasnežených a zľadovatených cestách. Či už brzdíte, zrýchľujete alebo zabáčate, všetko si vyžaduje viac času a je nepredvídateľnejšie, ako auto zareaguje. Ak sa už šmýkate, určite spomaľte. Nezabudnite tiež, že cesty na mostoch a nadjazdoch zamŕzajú skôr ako ostatné cesty.


2. Poznajte svoje brzdy

Nezabúdajte na to, že brzdenie si na zasneženej alebo zľadovatenej vozovke vyžaduje viac času ako bežne. Majte teda radšej väčší odstup od vozidiel pred vami a vyhýbajte sa prudkému brzdeniu na semafore či križovatke. Zastaviť na ľade si vyžaduje niekedy viac ako dvojnásobnú vzdialenosť ako inokedy.


3. Pohon 4x4 nie je zázrak

Mnoho šoférov si myslí, že keď majú pohon na všetky štyri kolesá, majú v zime vyhraté. Štvorkolesový pohon vám síce pomáha jazdiť v snehu a na ľade a pomáha vám udržať si kontrolu nad autom pri zatáčaní, avšak keď chcete zastaviť, reaguje rovnako ako autá s predným či zadným pohonom.


4. Gúľajte sa

Ak sa tomu môžete vyhnúť, radšej na snehu a ľade nezastavujte. Udržujte si stále tempo v zákrutách, keď sa blížite k semaforom, aj keď ide hore či dole kopcom. Je rozdiel, keď musíte auto uviesť do pohybu z úplného zastavenia a keď využívate zotrvačnosť. Experti tiež upozorňujú na prudké zrýchľovanie v kopci, kedy sa ľahko môže stať, že kolesá začnú prešmykovať. Naberte rýchlosť pred nájazdom na kopec a začnite spomaľovať, keď dosiahnete jeho vrchol.


5. Buďte pripravení na najhoršiu zimu

Niekedy je najbezpečnejšie zostať doma a nejazdiť, ale nie vždy je to možné. Ak teda musíte jazdiť aj v tom najhoršom počasí, myslite na to, že aj keď vy ste možno majstrom v jazde na sbńehu a ľade, nie každý je profík. na jazdu sa tiež dobre pripravte. Uistite sa, že vaša nádrž na palivo je minimálne z polovice plná, ak by ste potrebovali extra palivo na vykúrenie auta. Nezabudnite tiež na deky, rukavice, čiapky a nabíjačku na telefón pre prípad, že by ste niekde uviazli. Ak idete do naozaj extrémnej zimy, zoberte si aj lopatu a samozrejme škrabku na ľad. Pred dlhšou zimnou jazdou si dajte skontrolovať auto, skontrolujte tiež nemrznúcu zmes do ostrekovačov, stierače a svetlá. Pred cestou skontrolujte poveternostné podmienky na miestach, kam smerujete.


8 tipov pre bezpečnú jazdu v snehu

6. Skontrolujte si výfuk

Ide o jednu zo základných vecí, ktorú musíte v zime urobiť. Keď sa výfuk upchá snehom, ľadom alebo kamienkami z cesty a motor beží, uvoľnuje sa bezzápachový kysličník uhoľnatý, ktorý je smrteľný. Ak ste uviazli v snehu a čakáte na pomoc s naštartivaným autom, vždy si trošku pootvorte okienko. Všímajte si spolujazdcov, či sa u nich neprejavujú symptómy otrávenia. Jazda po zasneženej alebo soľou posypanej ceste môže zničiť výfuk, nezabudnite ho preto pri akomkoľvek zvláštnom zvuku alebo po zapadnutí v snehu vždy skontrolovať.


7. Zvýšte viditeľnosť

Svetlá sú veľmi dôležitým prvkom bezpečnosti počas nepriaznivého počasia. Až polovica nehôd sa stane v noci, za šera alebo pri svitaní, takže mať vhodné osvetlenie je nevyhnutné. Udržujte preto svoje svetlá čisté a zvážte investíciu do adaptívnych svetiel, ktoré môžu osvetliť, čo j za zle viditeľnými zákrutami.


8. Odstráňte z auta sneh a námrazu

Nastavte si ohrievanie čelného aj zadného skla, aby sa vým nezahmlievali. Odstráňte sneh a ľad z celého auta, najmä však z čelného a zadného skla, bočných predných okien a spätných zrkadiel a nezabúdajte aj na strechu auta. Začnite jazdiť až keď sú všetky okná rozmrazené.