Magazín

Zaujímavé modely, o ktorých ste nikdy nepočuli! #TOYOTA

Toyota

Toyota Su-Ki

Vozidlo pochádza z obdobia druhej svetovej vojny, vyrábali ho od roku 1943. Využívali ho predovšetkým japonské vojská sústredené v Pacifiku. Dvojdielny obojživelník Su-Ki navrhla cisárska armáda. Konštrukciu namontovali na vozidlo Toyota s pohonom 4x4 a celok poháňal šesťvalcový benzínový motor s výkonom 65 koní. Z modelu vyrobili len 198 kusov.

Najzvláštnejšie modely, o ktorých ste nikdy nepočuli! #TOYOTA

Toyota Classic

Limitovanú sériu Toyota Classic uviedli v roku 1996 pri príležitosti 60. výročia vzniku modelu Toyota AA, prvého sériovo vyrábaného vozidla automobilky. Napriek klasickému vzhľadu automobilu základ tvorila konštrukcia pick-upu Hilux štvrtej generácie. Celkovo vyrobili sto kusov, každý vybavený luxusnými koženými doplnkami. Vozidlo stálo okolo 75 000 dolárov a bolo dostupné výlučne v Japonsku.

Najzvláštnejšie modely, o ktorých ste nikdy nepočuli! #TOYOTA

Toyota Origin

V roku 2000 automobilka oslávila významnú udalosť – brány závodu opustil 100-miliónty automobil vyrobený v Japonsku. Pri tejto príležitosti uzrel svetlo sveta jedinečný model - Toyota Origin, ktorý dizajnom pripomínal prvú generáciu modelu Toyota Crown. Bol založený na konštrukcii reprezentatívnej limuzíny Toyota Progres - s ručne tvarovaným drevom vo vnútri vozidla a koženým čalúnením. Zadné dvere sa otvárali smerom dozadu. Cena unikátneho sedanu sa pohybovala okolo 60 000 dolárov a vyrobili z neho približne tisíc kusov.

Najzvláštnejšie modely, o ktorých ste nikdy nepočuli! #TOYOTA

Toyota Lexcen

V roku 1989, keď v Austrálii vládla labouristická strana, vznikla aliancia United Australian Automobile Industries, ktorá zlúčila firmy Holden a Toyota Australia. A tak sa na trhu objavili modely ako Holden Apollo (Toyota Camry), Holden Nova (Toyota Corolla) a Toyota Lexcen, dvojča sedanu Holden Commodore druhej generácie. Austrálska limuzína bola príbuzná aj s modelmi Opel Senator a Opel Omega.

Najzvláštnejšie modely, o ktorých ste nikdy nepočuli! #TOYOTA

Toyota Sprinter Trueno Convertible

Šance na stretnutie s týmto vozidlom v Európe sú takmer nulové. Po prvé preto, že model predávali iba u autorizovaných predajcov Toyoty v japonskom meste Tama. A po druhé - nezískalo si veľkú popularitu. Cena modelu bez strechy bola totiž dvakrát vyššia ako uzavretého kupé. Znie vám názov Sprinter Trueno exoticky? Fanúšikom driftingu určite nie. Ide o variant slávneho modelu Corolla AE86 so zadným pohonom, ktorý sa líši od ostatných verzií tohto jedinečného modelu zasúvateľnými svetlometmi.

Najzvláštnejšie modely, o ktorých ste nikdy nepočuli! #TOYOTA

Toyota Camp Mate

Tento model je jasným dôkazom, že aj z kompaktného minivanu, akým bol model Toyota Lite Ace kratší ako 4 metre, možno postaviť plnohodnotný karavan. Vozidlo bolo dostupné iba v Japonsku. Jeho veľkou prednosťou bola karoséria, ktorú bolo možné po zaparkovaní šikovne zväčšiť a poskytla tak takmer dvojnásobok obytného priestoru. Automobil poháňal dvojlitrový vznetový motor a disponoval manuálnou prevodovkou s piatimi stupňami.

Najzvláštnejšie modely, o ktorých ste nikdy nepočuli! #TOYOTA

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?