BMW a Fiat zvažujú spoluprácu

Situáciu na trhu s drahou oceľou a ropou sa rozhodli známe európske automobilky vyriešiť po svojom. BMW a Fiat rokujú o spoločnom vývoji a používaní systémov či komponentov.
Vydané  Text: 

Zástupcovia BMW a Fiatu podpísali predbežnú dohodu o spoločnom vývoji a používaní komponentov a systémov v značkách Mini a Alfa Romeo. V rámci spolupráce sa hovorí aj o možnosti, že BMW pomôže Fiatu pri uvedení značky Alfa Romeo na trh v Spojených štátoch. Automobilky ďalšie podrobnosti nezverejnili, podľa znalcov by sa však spolupráca mohla týkať aj vývoja dieselových a benzínových motorov. V každom prípade však spoločnosti až do ukončenia rokovaní nemienia zverejniť žiadne informácie. Výsledky rozhovorov by mali byť známe do konca tohto roka. Fiat a BMW tak reagujú na zhoršenie situácie automobilového priemyslu v súvislosti so zdražovaním ropy a hroziacim prudkým poklesom dopytu, ako aj s rastúcimi cenami surovín, najmä ocele. Pozíciu automobiliek okrem toho komplikujú čoraz prísnejšie požiadavky na spotrebu a emisie oxidu uhličitého, čo im prináša nemalé náklady na vývoj nových systémov a motorov. Nemožno zabúdať ani na dolár. Jeho oslabením trpí predovšetkým BMW na svojom kľúčovom americkom trhu, kde značka v prvom polroku zaznamenala výrazný pokles predaja. O neveľmi priaznivej situácii mníchovskej automobilky svedčí aj fakt, že prvýkrát od začiatku 90. rokov musí znižovať stavy: do konca roka chce koncern zrušiť 8 000 pracovných miest. Spolupráca s Fiatom jej môže priniesť mnohé výhody, napríklad, osvedčený podvozok Grande Punto.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.