Slovnaft hlási dôležitý míľnik. Toto je zásadná zmena pri výrobe palív

Kým rafinéria Slovnaft v minulosti spracovávala ruskú ropu, teraz už skupina MOL prechádza aj na alternatívy. Jedna z nich je z Azerbajdžanu.

Ide o veľmi zaujímavý projekt, vďaka ktorému dokáže výroba PHM prebiehať tiež z ľahkej ropy z Kaspického regiónu.
Vydané  Text: 

V rámci spolupráce maďarskej Skupiny MOL, ktorá vlastní aj domáci Slovnaft, a MVM dorazila nedávno prvá spoločná dodávka azerbajdžanskej ropy. Doviezli ju do chorvátskeho prístavu Omišalj na pobreží Jadranského mora.

Tanker prepravil 92 000 ton ľahkej ropy typu Azeri light z kaspickej oblasti. Vyplával z terminálu Ceyhan v Turecku. Privezená azerbajdžanská ropa podporí diverzifikáciu zdrojov ropy, oznámila spoločnosť Slovnaft.

Objem alternatívnej ropy narastie o 160 000 ton

Príchod tankera s viac ako 92 000 tonami ropy predstavuje konkrétny krok v napĺňaní obchodnej dohody oznámenej v máji tohto roka. Vďaka tejto spolupráci dokáže MOL nahrádzať ruskú ropu a zvýšiť objem alternatívnej ropy spracovanej vo svojich rafinériách o 160 000 ton ročne.

Naša jediná domáca rafinéria Slovnaft už v roku 2023 ohlásila prvý príchod ľahkej ropy z Azebajdžanu, konkrétne z ropného poľa Azeri-Chirag-Gunashli. V najnovšom prípade ide o kondenzát z ložiska Shah Deniz.

Kondenzát je ľahká forma ropy, ktorá sa nachádza v zemnom plyne pri vysokej teplote a tlaku. Skondenzuje na kvapalinu počas ťažby. Má vysokú hodnotu, pretože sa z neho dá ľahko vyrobiť benzín či nafta. Slovnaft diverzifikuje zdroje ropy od vypuknutia vojny na Ukrajine v roku 2022.

ropný tanker

Nový logistický a obchodný model nahrádza ruskú ropu

„Vzájomná dohoda a príchod prvej dodávky predstavujú začiatok nového dodávateľského reťazca, na ktorom môžeme dlhodobo stavať. Pre Skupinu MOL je kľúčové, aby aj vnútrozemské krajiny mali prístup k bezpečným, predvídateľným a konkurencieschopným zdrojom surovín,“ povedal Gabriel Szabó, viceprezident pre Downstream Skupiny MOL.

MOL a MVM spoločne zabezpečujú prepravu ropy z kaspického regiónu. V rámci spolupráce využívajú možnosti spoločnosti MVM v oblasti obchodovania s kondenzátom z ložiska Shah Deniz. Logistické a rafinérske kapacity zabezpečuje Skupina MOL.

Slovnaft

„Posilňovanie domácej energetickej bezpečnosti je jedným z kľúčových aspektov stratégie Skupiny MVM. Preto je pre nás významným a vítaným míľnikom, že v rámci obchodnej dohody so Skupinou MOL môže MVM prispieť k tomuto cieľu prostredníctvom svojho podielu kondenzátu vyťaženého na poli Shah Deniz,“ uviedol Réka Martini, riaditeľ pre stratégiu a transakcie Skupiny MVM.

Nasledovať budú ďalšie dodávky ropy

„Hladké zvládnutie prvého spoločného logistického a obchodného procesu je zásluhou oboch účastníkov a vytvára základ pre predvídateľný model spolupráce,“ doplnil Martini.

Vďaka spolupráci oboch spoločností ide o prvú dodávku, ktorá do regiónu doviezla nielen vlastnú surovinu Skupiny MOL, ale aj objemy obchodované spoločnosťou MVM. V priebehu nasledujúcich mesiacov sa očakávajú ďalšie dodávky s cieľom vybudovať pravidelný a predvídateľný dodávateľský reťazec medzi kaspickým regiónom a strednou Európou.

Zdroj: Slovnaft