TECHNIKA

DEFINITÍVNY KONIEC stretom so zverou! Revolučný plašič si budete môcť namontovať ako držiak EČV.

Zatiaľ čo moderné znaky automobilov obsahujú najrôznejšie radary a senzory, Volkswagen vyvinul logo schopné odpudiť lesnú zver. Má zabudované smerové reproduktory, ktoré vysielajú starostlivo vybraný lúč zvuku, aby odohnali klokany či srny. Nový odstrašujúci prostriedok má byť v budúcnosti dostupný univerzálne pre všetky vozidlá aj ako držiak EČV.

Vydané  Text: 

Spočiatku bude RooBadge („Roo“ je v austrálskej angličtine skrátená forma slova „klokan“) slúžiť ako odstrašujúci prostriedok pre klokana východného. Následné zvuky by mali odradiť aj klokana západného a klokana červeného. Uvažuje sa aj o ďalších zvieratách, ako napríklad srny či líšky, aby sa ešte viac znížilo riziko zrážky s voľne žijúcimi zvieratami.

Technológia využíva unikátnu zmes prirodzených a syntetických zvukov, ktoré slúžia ako efektívny odpudzovač lesnej zveri. Smerové reproduktory vysielajú lúč zvuku pred auto tak, aby došlo k ich efektívnemu odplašeniu.

Technológia smerových reproduktorov na odplašenie zveri v držiaku evidenčného čísla.

Technológia smerových reproduktorov na odplašenie zveri v držiaku evidenčného čísla.

Okrem samotného odznaku pracujú austrálski kolegovia aj na samostatnom držiaku evidenčného čísla. Dva funkčné prototypy momentálne nie sú k dispozícii na predaj, pretože ešte prechádzajú fázou testovania na zdokonalenie zvuku, ktorý vychádza z malých reproduktorov.

Vývoj trval takmer 3 roky. Finálna verzia bude fungovať so špeciálnou aplikáciou vo vozidle, ktorá sa orientuje na základe údajov GPS a telemetrie. Na základe polohy spustí RooBadge špeciálny zvuk na odplašenie klokanov. V modeli Amarok sa objaví ako plug & play riešenie nahradením pôvodného odznaku high-tech logom VW.


Zdroje:  VOLKSWAGEN
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


ODPORÚČANÉ